Musimy zatem uzyskać od pracownika informację, czy:
- wyraża zgodę na świadczenie pracy ponad 8 godzin na dobę będąc zatrudnionym w systemie czasu pracy, który dopuszcza stosowanie przedłużonego dobowe wymiaru czasu pracy (równoważny, skróconego tygodnia pracy, weekendowy),
- wyraża zgodę na pracę w godzinach nadliczbowych,
- wyraża zgodę na pracę w porze nocnej,
- wyraża zgodę na zatrudnienie w systemie przerywanego czasu pracy,
- wyraża zgodę na delegowanie go poza stałe miejsce pracy.
Informacja w wyżej wymienionym zakresie jest niezbędną dla pracodawcy, ponieważ z uprawnień tych może skorzystać jedno z rodziców lub opiekunów dziecka, będących oczywiście pracownikami. Oświadczenie pracownika
w zakresie korzystania z wskazanych uprawnień związanych z rodzicielstwem pracodawca powinien przechowywać w części „B” akt osobowych.
Odebranie od pracownika oświadczenia o zamiarze korzystania z uprawnień związanych z rodzicielstwem ma ogromne znaczenie dla pracodawcy, bowiem naruszenie przepisów o uprawnieniach pracowników związanych z rodzicielstwem stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownik zagrożone karą grzywny.
Jeżeli zatem pracodawca poleci pracownikowi dziecka w wieku do 4 lat pracę
w godzinach nadliczbowych czy też w porze nocnej, bez uprzedniego odebrania od niego oświadczenia, czy wyraża zgodę na taką pracę, w razie kontroli Państwowej Inspekcji Pracy naraża się na grzywnę.
Zobacz szkolenia: