05.08.2013 r.
4 min

Zmiany w zasadach udzielania urlopu wychowawczego

Ekspert PCKP

Skopiuj link
05.08.2013r.
4 min

1.Zmianie ulegnie wymiar urlopu wychowawczego zarówno podstawowego jak i dodatkowego. Pracownik będzie miał prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze:

  • 36 miesięcy, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 5 roku życia – w przypadku podstawowego urlopu wychowawczego,
  • 36 miesięcy, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia – w przypadku dodatkowego urlopu wychowawczego przysługującego na dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności.

2.Określone zostaną ściśle zasady korzystania przez rodziców bądź opiekunów z przysługującego urlopu wychowawczego. Otóż każdemu z rodziców lub opiekunów dziecka przysługiwać będzie wyłączne prawo do jednego miesiąca urlopu wychowawczego, zaś prawa tego nie będzie można przenieść na drugiego z rodziców lub opiekunów dziecka. Rodzice/opiekunowie dziecka nie będą zatem mogli przekazać sobie wzajemnie zarezerwowanego dla każdego z nich jednego miesiąca z przysługujących 36 miesięcy urlopu. Będą natomiast mogli z niego zrezygnować. Jeżeli zatem z wykorzystywania 1 miesiąca urlopu zrezygnuje matka dziecka, rodzicom pozostanie do wykorzystania 35 miesięcy.

Rodzic dziecka będzie miał jednak prawo do pełnych 36 miesięcy urlopu wychowawczego, w sytuacji gdy:

  • drugi rodzic dziecka nie żyje,
  • drugiemu rodzicowi dziecka nie przysługuje władza rodzicielska,
  • drugi rodzic dziecka został pozbawiony władzy rodzicielskiej albo taka władza uległa ograniczeniu lub zawieszeniu. 

Podobnie sytuacja będzie kształtować się w przypadku gdy dziecko pozostawać będzie pod opieką jednego opiekuna. Wówczas, będzie miał on prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 36 miesięcy.

3.Po wejściu w życie zmian urlop wychowawczy będzie można podzielić na maksymalnie 5 części.

4.Jeżeli planowane zmiany wejdą w życie zwiększy się do 4 miesięcy możliwość łącznego wykorzystywania urlopu przez rodziców/opiekunów dziecka.

5.Po artykule 293 kodeksu pracy zostanie dodany art. 2931 kodeksu pracy, z którego będzie wynikało, że bieg przedawnienia roszczenia o urlop wypoczynkowy nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu na czas korzystania z urlopu wychowawczego. Jest to dosyć istotna zmiana, gdyż obecnie pracownik, który nie wykorzystał przysługującego mu urlopu wypoczynkowego przed planowanym urlopem wychowawczym, wykorzystanym następnie w pełnym przysługującym wymiarze 3 lat, straci do niego prawo po powrocie z urlopu wychowawczego. Dzieje się tak dlatego, że roszczenia ze stosunku pracy – zarówno majątkowe, jak i niemajątkowe, ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia wymagalności. Przepis art. 2931 kodeksu pracy jest zatem bez wątpienia rozwiązaniem korzystnym dla pracowników.

6.Zmieni się również treść art. 1552 § 2 kodeksu pracy. W sytuacji gdy pracownik, który nabył prawo do urlopu wypoczynkowego w danym roku wykorzysta urlop wychowawczy w wymiarze co najmniej 1 miesiąca, a następnie wróci do pracy u tego samego pracodawcy, w tym samym roku kalendarzowym, jego urlop wypoczynkowy nie ulegnie proporcjonalnemu pomniejszeniu o 1 miesiąc, w związku z korzystaniem z urlopu wychowawczego.

Planowane zmiany mają wejść w życie już 1 października 2013 r. Aktualnie ustawa zmieniająca Kodeks pracy została uchwalona przez Sejm (w dniu 26 lipca 2013 r.) i przekazana do Senatu.

Zobacz szkolenia: