Oczywiście będzie to miało miejsce wtedy, gdy wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w trybie profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania, a lekarz specjalista potwierdzi to odpowiednim zaświadczeniem. Ponieważ jednak przepisy nie określają wprost , w jakiej formie pracodawca ma wywiązać się z nałożonych na niego obowiązków, w praktyce powstawało wiele wątpliwości.
Zostały one jednak rozwiane w interpretacji ogólnej (czyli mającej zastosowanie do wszystkich znajdujących się w określonej sytuacji) Ministra Finansów z dnia 16 marca 2011r. (Nr D3/033/30/CRS/11/95). W interpretacji tej wskazano, iż zakup okularów może być dokonany bądź to przez pracodawcę, bądź też bezpośrednio przez pracownika. Nie ma również znaczenia, na kogo będzie wystawiona faktura. W określonych przez lekarza przypadkach zamiast okularów mogą być dla pracownika zakupione szkła kontaktowe.
Z uwagi na fakt, iż w rozporządzeniu nie wskazano także wysokości oraz częstotliwości dokonywania zwrotu, informacje takie pracodawca winien zawrzeć w Regulaminie Pracy. Jeżeli pracodawca realizując ustawowy obowiązek będzie postępował zgodnie z przepisami przywołanego na wstępie rozporządzenia, pracownik będzie mógł skorzystać (na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) ze zwolnienia otrzymanego świadczenia z podatku dochodowego.
Zobacz szkolenia: