16.09.2013 r.
2 min

Czy płatnik zawsze musi pobrać zaliczkę na podatek dochodowy?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
16.09.2013r.
2 min

Warto jednak przypomnieć, iż ustawodawca w art. 22 § 2 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa przewidział możliwość zwolnienia Płatnika z obowiązku poboru zaliczek na podatek. W myśl przywołanego przepisu organ podatkowy, na wniosek podatnika, może zwolnić płatnika z obowiązku pobrania podatku, jeżeli:

  • 1) pobranie podatku zagraża ważnym interesom podatnika, a w szczególności jego egzystencji, lub
  • 2) podatnik uprawdopodobni, że pobrany podatek byłby niewspółmiernie wysoki w stosunku do podatku należnego za rok podatkowy lub inny okres rozliczeniowy.                                                                                                     Dzięki zmianie, która weszła w życie 1 stycznia 2013 roku, takie zwolnienie nie jest już uznaniowe.
     

Z powyższych uregulować wynika, że pracownik, który ma np. prawo do skorzystania z ulgi prorodzinnej z tytułu wychowywania dziecka, może już w trakcie roku podatkowego zwrócić się do właściwego urzędu skarbowego
z wnioskiem o zwolnienie płatnika z obowiązku poboru zaliczek do kwoty 1.112,04 zł. W takiej sytuacji Płatnik może zaprzestać poboru zaliczek na podatek dochodowy po otrzymaniu decyzji organu podatkowego. Po zakończeniu roku podatkowego płatnik ma obowiązek wykazania w PIT-11 zaliczek w takiej wysokości, w jakiej zostały faktycznie odprowadzone do budżetu.

Zobacz szkolenia: