23.09.2013 r.
3 min

Zmiany w Kodeksie pracy - okres przedawnienia roszczeń o urlop wypoczynkowy oraz proporcjonalne pomniejszanie wymiaru urlopu wypoczynkowego

Ekspert PCKP

Skopiuj link
23.09.2013r.
3 min

Przedawnienie roszczenia urlop wypoczynkowy

W dotychczasowym stanie prawnym roszczenia ze stosunku pracy, zarówno majątkowe jak i niemajątkowe, ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym dane roszczenie stało się wymagalne ( art. 291 kodeksu pracy). Ustawa nowelizująca kodeks pracy wprowadza zapis, z którego wynika wprost, że bieg przedawnienia roszczenia o urlop wypoczynkowy nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu na czas korzystania z urlopu wychowawczego. Ustawa z dnia 26 lipca 2013 r. prowadza zatem przepis art. 2931 kodeksu pracy stanowiący wyjątek od ogólnej reguły przedawniania roszczeń ze stosunku pracy. Jeżeli zatem, ktoś przed urlopem wychowawczym nie wykorzysta przysługującego mu urlopu wypoczynkowego, to może go wykorzystać w pełnym, przysługującym mu wymiarze po zakończeniu urlopu wychowawczego, gdyż zgodnie z art. 2931  wprowadzonym do kodeksu pracy z dniem 1 października 2013 r, ustawą nowelizującą kodeks pracy, w okresie urlopu wychowawczego nie biegnie okres przedawnienia urlopu wypoczynkowego.

Proporcjonalne pomniejszanie urlopu wypoczynkowego

W dotychczasowym stanie prawnym, zgodnie z art. 1552 kodeksu pracy, pracownikowi powracającemu do pracy u dotychczasowego pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego, po trwającym co najmniej 1 miesiąc okresie urlopu wychowawczego, przypadającym po nabyciu przez pracownika prawa do urlopu w danym roku kalendarzowym, wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika powracającego do pracy w ciągu tego samego roku kalendarzowego ulega proporcjonalnemu obniżeniu o każdy miesiąc usprawiedliwionej nieobecności z tego powodu. Po zmianach przepisów prawa pracy w zakresie urlopu wychowawczego, które wejdą w życie dnia 1 października 2013 r. urlop wypoczynkowy nie będzie ulegał proporcjonalnemu pomniejszaniu w przypadku korzystania z urlopu wychowawczego. Jeżeli pracownik, który nabył prawo do urlopu wypoczynkowego pójdzie na urlop wychowawczy (wykorzystywany częściowo), a następnie w tym samym roku kalendarzowym wróci do pracy u danego pracodawcy, to jego wymiar urlopu wypoczynkowego nie ulegnie proporcjonalnemu zmniejszeniu o każdy miesiąc (30 dni) urlopu wychowawczego. Przykładowo w lutym pracownik, który od stycznie nabył prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 26 dni bierze na 3 miesiące urlop wychowawczy, po czym wraca do pracy u tego samego pracodawcy w maju tego samego roku kalendarzowego. W takiej sytuacji, w obecnym stanie prawnym jego wymiar urlopu wypoczynkowego ulegnie pomniejszeniu proporcjonalnemu o 3 miesiące urlopu wychowawczego, czyli będzie miał prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 20 dni. Od 1 października 2013 r. urlop wypoczynkowy w takim przypadku nie będzie pomniejszany, czyli pracownikowi pomimo korzystania z urlopu wychowawczego przez 3 miesiące będzie nadal przysługiwał w danym roku kalendarzowym urlop wypoczynkowy w wymiarze 26 dni.

Zobacz szkolenia: