07.10.2013 r.
2 min

Zapewnienie pracownikowi nieodpłatnego szczepienia a powstanie przychodu ze stosunku pracy

Ekspert PCKP

Skopiuj link
07.10.2013r.
2 min

Od chwili gdy wydatek na szczepienia ochronne (np. przeciwko grypie) można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, pracodawcy zakupują takie szczepionki dla zatrudnianych przez siebie osób. Pamiętać jednak należy, że o ile zakup szczepionek jest korzystny dla pracodawcy, o tyle w przypadku pracownika wartość szczepionki stanowi przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

W myśl bowiem art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia, których skutkiem jest powstanie przysporzenia majątkowego. W myśl art. 21
ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolna
od podatku jest wartość świadczeń, które pracodawca jest zobowiązany ponieść na rzecz pracownika na podstawie odrębnych przepisów – w tym przypadku przepisów Kodeksu pracy.

W świetle stanowiska prezentowanego przez Ministerstwo Finansów zapewnienie pracownikom szczepienia przeciw grypie nie stanowi obowiązku pracodawcy wynikającego z przepisów prawa pracy, a co za tym idzie nie może korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wartość przychodu ustala się w takiej sytuacji w oparciu o cenę zapłaconą przez pracodawcę a nie według ceny rynkowej.

Natomiast w przypadku częściowej odpłatności za szczepionkę płatnik powinien uznać za przychód pracownika jedynie wartość sfinansowaną przez pracodawcę.