21.10.2013 r.
3 min

Jak dokonujemy potrąceń w przypadku wypłaty kilku składników wynagrodzenia w jednym miesiącu?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
21.10.2013r.
3 min

Według kodeksu pracy….

Co do zasady wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Pracownik ma więc prawo otrzymać wynagrodzenie w całości. Kodeks pracy, oprócz możliwości odliczenia (art. 87 § 7), dopuszcza dwa rodzaje okoliczności umożliwiających „pomniejszenie” pracowniczego wynagrodzenia. Są to: potrącenia tzw. ustawowe (art. 87 i n. kodeksu pracy) oraz za zgodą pracownika (art. 91 kodeksu pracy). W pierwszym przypadku źródłem potrącenia są stosowne tytuły wykonawcze, zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi oraz kary pieniężne przewidziane w art. 108 kodeksu pracy.
W przypadku potrąceń z art. 91 kodeksu pracy warunkiem koniecznym jest uprzednie wyrażenie przez pracownika zgody na potrącenie. Zgoda musi być pisemna, konkretna i wyraźna. Tutaj także mamy do czynienia z kwotami wolnymi od potrąceń.

Składniki wynagrodzenia za okresy dłuższe niż 1 miesiąc

W świetle art. 87 § 8 kodeksu pracy potrąceń należności z wynagrodzenia pracownika w miesiącu, w którym są wypłacane składniki wynagrodzenia za okresy dłuższe niż 1 miesiąc, dokonuje się od łącznej kwoty wynagrodzenia uwzględniającej te składniki wynagrodzenia. Oznacza to, iż do miesięcznej kwoty wynagrodzenia za pracę doliczamy te składniki i jako całość przekazujemy do potrącenia.

Kwota wolna od potrąceń przy wypłacie wynagrodzenia za dwa miesiące w jednym miesiącu

W przedmiotowej sprawie wypowiedział się Główny Inspektorat Pracy w jednym ze swoich stanowisk. Zdaniem GIP kwota wolna od potrąceń to wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dacie dokonywania potrącenia. Co do zasady podstawę potrąceń stanowi miesięczne wynagrodzenie pracownika. Wyjątkiem są sytuacje, w których w danym miesiącu są wypłacane składniki za okresy dłuższe niż jeden miesiąc. Wówczas potrąceń dokonuje się od łącznej kwoty wynagrodzenia uwzględniającej te składniki wynagrodzenia. Jeżeli więc pracodawca w jednym miesiącu wypłaca wynagrodzenie za dany miesiąc oraz wynagrodzenie za miesiąc poprzedni, to dokonując potrąceń obowiązany jest stosować kwotę wolną w stosunku do każdego z wypłacanych wynagrodzeń.

Dokonywanie potrąceń z dwóch świadczeń

W kwietniu 2013 r. Biuro Promocji i Mediów MPiPS przedstawiło swoje stanowisko na temat zasad dokonywania potrąceń z dwóch świadczeń. Przedmiotem zainteresowania było dodatkowe wynagrodzenie roczne przysługujące pracownikom zatrudnionym w jednostkach państwowej lub samorządowej sfery budżetowej na podstawie przepisów ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym (…). W świetle art. 5 ust. 1 i 2 ustawy, dodatkowe wynagrodzenie roczne jest wypłacane z wyodrębnionych na ten cel środków na wynagrodzenia, nie później niż w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku kalendarzowego następującego po roku, za który przysługuje to wynagrodzenie. Jak wskazuje Biuro Promocji i Mediów MPiPS „zgodnie z opinią GIP z 19 listopada 2012 r., jeżeli w danym miesiącu następuje wypłata wynagrodzenia za pracę oraz dodatkowego wynagrodzenia rocznego, to oba te świadczenia należy zsumować i od tak ustalonej kwoty dokonać potrącenia stosując kwotę wolną określoną w art. 871 lub art. 91 § 2 k.p.”.