18.11.2013 r.
4 min

Wniosek o urlop wychowawczy w nowym stanie prawnym

Ekspert PCKP

Skopiuj link
18.11.2013r.
4 min

Z dniem 01 października 2013r. przestało obowiązywać rozporządzenie MGPiPS z dnia 16.12.2003 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego. Zostało zastąpione rozporządzeniem MPiPS z dnia 19.09.2013 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego (Dz. U. z 2013 r. poz. 1139).

Również i w tym rozporządzeniu ustawodawca przewidział dwutygodniowy termin na złożenie pisemnego wniosku. Oprócz poprzednio wymaganych danych (data rozpoczęcia i zakończenia urlopu wychowawczego; okres urlopu wychowawczego, który dotychczas został wykorzystany na dane dziecko), legislator dodatkowo wymaga wskazania liczby części urlopu wychowawczego, z których dotychczas skorzystano na dane dziecko.

Oświadczenie drugiego z rodziców

Nadal wymagane jest pisemne oświadczenie drugiego rodzica lub opiekuna dziecka o braku zamiaru korzystania z urlopu wychowawczego przez okres wskazany we wniosku. Ustawodawca powielił 3 wyjątki, w których takiego oświadczenia się nie przedkłada: ograniczenie lub pozbawienie drugiego z rodziców władzy rodzicielskiej; ograniczenie lub zwolnienie z opieki drugiego z opiekunów dziecka; gdy zachodzą niedające się usunąć przeszkody do uzyskania takiego oświadczenia. Wówczas należy udokumentować którąś z w/w okoliczności składając: 1) prawomocne orzeczenie sądu o ograniczeniu drugiemu rodzicowi władzy rodzicielskiej albo o pozbawieniu drugiego rodzica władzy rodzicielskiej; 2) prawomocne orzeczenie sądu o ograniczeniu albo zwolnieniu z opieki drugiego opiekuna dziecka; 3) dokumenty lub pisemne oświadczenie, potwierdzające, że zachodzą niedające się usunąć przeszkody do uzyskania pisemnego oświadczenia drugiego rodzica lub opiekuna dziecka o braku zamiaru korzystania z urlopu wychowawczego przez okres wskazany we wniosku.

Jednoczesne korzystanie z urlopu wychowawczego, urlop wychowawczy w celu opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym

Podobnie, jak w poprzednio obowiązującym rozporządzeniu, legislator zobowiązał pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego do zgłoszenia drugiego z rodziców do wspólnego skorzystania z urlopu oraz / lub do udokumentowania stopnia niepełnosprawności dziecka. W pierwszym przypadku pracownik musi przedłożyć pisemne oświadczenie drugiego rodzica lub opiekuna dziecka o okresie, w którym zamierza on korzystać z urlopu wychowawczego. W drugim natomiast – orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności dziecka.

Dokumentowanie prawa do urlopu wychowawczego w wymiarze 36 miesięcy

Rodzic lub opiekun dziecka składający wniosek o urlop wychowawczy w wymiarze 36 miesięcy albo wniosek o kolejną część urlopu wychowawczego w sytuacji, gdy korzystał z poprzednich części tego urlopu, a wymiar urlopu wychowawczego określony we wnioskowanej części oraz okres urlopu dotychczas wykorzystany na dane dziecko obejmuje łącznie 36 miesięcy, zawiera w nim dodatkowo oświadczenie dotyczące okoliczności, o których mowa w art. 186 § 9 zdanie pierwsze albo § 10 zdanie pierwsze Kodeksu pracy. Do wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego dołącza się odpowiednio: akt zgonu drugiego rodzica dziecka; prawomocne orzeczenie sądu o ubezwłasnowolnieniu drugiego rodzica, dokument potwierdzający niepełnoletność drugiego rodzica, gdy rodzice dziecka nie są małżeństwem, albo prawomocne orzeczenie sądu o ustaleniu ojcostwa, w którym sąd nie przyznał ojcu władzy rodzicielskiej; prawomocne orzeczenie sądu o pozbawieniu drugiego rodzica władzy rodzicielskiej albo o jej ograniczeniu lub zawieszeniu lub prawomocne orzeczenie sądu o przyznaniu opieki nad dzieckiem jednemu opiekunowi albo o zwolnieniu drugiego opiekuna z opieki.