Wykonywanie umowy zlecenia rodzi obowiązek ubezpieczeń emerytalnego
i rentowego oraz ubezpieczenia wypadkowego od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia tej umowy. Dobrowolne jest natomiast ubezpieczenie chorobowe. W przypadku gdy dana osoba w tym samym okresie realizuje dwie lub więcej umów zlecenia, to przy ustalaniu obowiązku ubezpieczeń społecznych stosuje się art. 9 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
Taka osoba może jednak dobrowolnie, na swój wniosek, być objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowym także z kolejnej umowy lub zmienić tytuł ubezpieczeń. Z wybranej umowy zlecenia obok obowiązkowych ubezpieczeń emerytalno-rentowych obowiązkowe jest też ubezpieczenie wypadkowe, natomiast ubezpieczenie chorobowe dobrowolne.
Z każdej umowy zlecenia obowiązkowa jest natomiast składka zdrowotna. Zgodnie bowiem z art. 82 ust. 2 ustawy zdrowotnej, w przypadku gdy w ramach jednego z tytułów do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego ubezpieczony uzyskuje więcej niż jeden przychód, składka na ubezpieczenie zdrowotne jest opłacana od każdego z uzyskanych przychodów odrębnie.