09.12.2013 r.
2 min

Urlop wypoczynkowy młodocianego

Ekspert PCKP

Skopiuj link
09.12.2013r.
2 min

Uprawnienia młodocianych w zakresie urlopu wypoczynkowego zostały jednak korzystniej ukształtowane niż ma to miejsce w stosunku do innych pracowników. Uwzględniono wiek młodocianych i potrzebę dłuższego wypoczynku jakiego wymaga młody organizm. Młodociany uzyskuje prawo do urlopu z upływem 6 miesięcy od rozpoczęcia pierwszej pracy w wymiarze 12 dni roboczych.
Z upływem roku pracy nabywa prawo już do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 26 dni roboczych. Zatem po przepracowaniu roku młodociany ma prawo do 38 dni urlopu wypoczynkowego.

Urlop w wymiarze 26 dni w każdym następnym roku pracownik zachowuje aż do roku, w którym kończy 18 lat. Wówczas w tym roku kalendarzowym ma już prawo do urlopu w wymiarze 20 dni, bez względu na to, kiedy nabył prawo do urlopu, przed czy po ukończeniu 18 lat.

Podkreślenia wymaga to, że młodocianemu, który uczęszcza do szkoły, pracodawca powinien udzielić urlopu w okresie ferii szkolnych. Jeżeli młodociany nie nabyłby jeszcze prawa do urlopu, z uwagi na krótki okres zatrudnienia, pracodawca, na wniosek młodocianego, może udzielić mu zaliczkowo urlopu
w okresie ferii. Zaliczkowe udzielenie urlopu uzależnione będzie zatem od wniosku pracownika, dla którego ustawodawca nie zastrzegł żadnej szczególnej formy i woli pracodawcy.

Ponadto pracodawca jest zobowiązany na wniosek młodocianego będącego uczniem szkoły dla pracujących, udzielić mu w okresie ferii szkolnych urlopu bezpłatnego w wymiarze nieprzekraczającym łącznie z urlopem wypoczynkowym 2 miesięcy. Istotnym jest fakt, że okres urlopu bezpłatnego wlicza się, odmiennie do regulacji przyjętych w art. 174 § 2 kodeksu pracy, do okresu pracy od którego zależą uprawnienia pracownicze.