16.01.2014 r.
2 min

Rozwiązanie umowy o pracę z młodocianym

Ekspert PCKP

Skopiuj link
16.01.2014r.
2 min

Należy zaznaczyć, że rozwiązanie takiej umowy za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę jest dopuszczalne tylko w przypadkach enumeratywnie wymienionych w treści art. 196 kodeksu pracy, tj.:
 

  1. niewypełniania przez młodocianego obowiązków wynikających z umowy o pracę lub obowiązku dokształcania się, pomimo stosowania wobec niego środków wychowawczych,
  2. ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy,
  3. reorganizacji zakładu pracy uniemożliwiającej kontynuowanie przygotowania zawodowego,
  4. stwierdzenia nieprzydatności młodocianego do pracy, w zakresie której odbywa przygotowanie zawodowe.

Wskazany katalog przyczyn uzasadniających wypowiedzenie młodocianemu umowy o pracę jest katalogiem zamkniętym i dotyczy tylko pracodawcy. Ograniczenie możliwości wypowiadania umów o pracę w celu przygotowania zawodowego, przewidziane w art. 196 k.p., dotyczy pracodawców, natomiast nie ma zastosowania do rozwiązania umowy przez młodocianego pracownika.

Jeżeli zaistnieje jedna z wskazanych powyżej okoliczności uzasadniających wypowiedzenie młodocianemu umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego odbywanego w formie nauki zawodu, o dokonaniu tej czynności pracodawca zawiadamia przedstawiciela ustawowego młodocianego lub jego opiekuna oraz szkołę, jeżeli młodociany dokształca się w szkole, a także izbę rzemieślniczą, jeżeli pracodawcą jest rzemieślnik. Ma to na celu umożliwienie młodocianemu kontynuowania nauki zawodu w dotychczasowym lub pokrewnym zawodzie.