Pracodawca powierzając pracownikowi do wykonania zadanie poza stałym miejscem świadczenia pracy zobowiązany jest do zwrotu poniesionych przez pracownika wydatków. W zależności jednak od tego czy mamy do czynienia z podróżą służbową, czy też z jazdami lokalnymi, różne będą zasady regulujące kwestie opodatkowania stawianego do dyspozycji pracownika zwrotu.
Warto zatem przypomnieć, iż zgodnie z art. 775 § 1 Kodeksu pracy podróż służbowa polega na realizacji polecenia pracodawcy do wykonania zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy. Z kolei z jazdą lokalną będziemy mieli do czynienia wtedy, gdy pracownik porusza się na terenie miejscowości, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub stałe miejsce pracy.
Ponieważ w przypadku podróży służbowej zwracane pracownikowi wydatki mogą – pod pewnymi warunkami – korzystać ze zwolnienia od podatku, istotne jest, aby miejsce świadczenia pracy przez pracownika zostało określone w umowie o pracę. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że miejsce pracy pracownika należy odróżnić od miejsca siedziby pracodawcy.