Zgodnie z art. 83 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ubezpieczonym oraz pozostałym po nich członkom rodziny, którzy wskutek szczególnych okoliczności nie spełniają warunków wymaganych w ustawie do uzyskania prawa do emerytury lub renty, nie mogą – ze względu na całkowitą niezdolność do pracy lub wiek – podjąć pracy lub działalności objętej ubezpieczeniem społecznym i nie mają niezbędnych środków utrzymania, Prezes Zakładu może przyznać w drodze wyjątku świadczenia w wysokości nieprzekraczającej odpowiednich świadczeń przewidzianych w ustawie.
Z brzmienia powyższych przepisów wynika, że w przypadku renty decydujące znaczenie ma orzeczenie Lekarza Orzecznika ZUS. W przypadku gdy orzecznik nie stwierdzi całkowitej niezdolności do pracy, wówczas Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podejmuje decyzję o odmowie przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy w drodze wyjątku.
W myśl art. 83 ust. 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych od decyzji przyznającej świadczenie w drodze wyjątku oraz od decyzji odmawiającej przyznania takiego świadczenia odwołanie nie przysługuje. Stronie przysługuje wyłącznie prawo do wniesienia wniosku do Prezesa Zakładu o ponowne rozpatrzenie sprawy.