03.03.2014 r.
2 min

Rozszerzenie katalogu prac, których wykonywanie jest dozwolone w niedzielę i święta

Ekspert PCKP

Skopiuj link
03.03.2014r.
2 min

I tak, w świetle rozwiązań wynikających w wskazanej nowelizacji, do art. 15110 Kodeksu pracy dodany został pkt 11 lit. a i b, w świetle którego praca w niedzielę i święta będzie dozwolona przy wykonywaniu prac:

a.polegających na świadczeniu usług z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną lub urządzeń telekomunikacyjnych w rozumieniu przepisów prawa telekomunikacyjnego, odbieranych poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli zgodnie z przepisami obowiązującymi odbiorcę usługi, dni, o których mowa w art. 1519 § 1, są u niego dniami pracy,

b.zapewniających możliwość świadczenia usług, o których mowa w lit. a.

Rozwiązania wynikające z nowelizacji są szczególnie istotne dla podmiotów zlokalizowanych na terenie Polski, które świadczą usługi transgraniczne na rzecz podmiotów, w których obowiązują inne strefy czasowe bądź inne kalendarze świąt. Biorąc pod uwagę to, iż tego rodzaju działalność jest dość popularna w Polsce, wdrożenie nowych rozwiązań z pewnością ułatwi stosowania przepisów prawa pracy przez liczną grupę pracodawców prowadzących tego rodzaju centra usług.

Pracownikowi, który będzie wykonywał pracę w niedziele i świata w przypadku, o którym mowa powyżej, pracodawca będzie zobowiązany zapewnić inny dzień wolny od pracy – tak jak w innych przypadkach dozwolonej pracy w niedzielę bądź święto (z wyjątkiem weekendowego systemu czasu pracy). Udzielenie dnia wolnego od pracy będzie musiało nastąpić, co do zasady, w zamian za pracę w niedzielę – w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli, natomiast w zamian za pracę w święto – w ciągu okresu rozliczeniowego.