05.05.2014 r.
4 min

Kiedy można zwolnić pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
05.05.2014r.
4 min

Kodeksowa zasada…

W świetle art. 41 kodeksu pracy pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Jednym z przypadków usprawiedliwionej absencji pracowniczej jest niezdolność do pracy spowodowana chorobą.

…oraz ustawowe wyjątki

Reguła z art. 41 dotyczy oczywiście ochrony przed zwolnieniem, jednakże jest ograniczona. Po pierwsze, zakazem jest objęte wypowiedzenie umowy o pracę a więc jeden z pięciu trybów podanych w art. 30 § 1 kodeksu pracy. Po drugie, w kodeksie pracy odnajdziemy kilka odstępstw dopuszczających zwolnienie chorego pracownika. Należą do nich: likwidacja / upadłość pracodawcy, długotrwała choroba, zwolnienie dyscyplinarne, porozumienie stron.

Likwidacja / upadłość pracodawcy

Ustawodawca w art. 411 kodeksu pracy przewidział pierwszy z wyjątków ochrony przed zwolnieniem z pracy pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim. W razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy nie ma zakazu wypowiadania nieobecnym pracownikom umów o pracę. Co więcej, każda umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy może być rozwiązana przez każdą ze stron za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Należy podkreślić, iż omawiane odstępstwo dotyczy tylko całkowitej upadłości / likwidacji. Przepis art. 411 § 1 KP nie ma bowiem zastosowania do upadłości z możliwością zawarcia układu (vide: wyrok SN z 04.04.2007 r., III PK 1/07; uchwała SN z 16.03.2010 r., I PZP 1/10).

Długotrwała choroba pracownika

Kolejnym wyjątkiem jest oczywiście art. 53 kodeksu pracy. Pracodawca może bowiem rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia:

1) w przypadku choroby trwającej:
 

  • powyżej 3 miesięcy, gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy, lub
  • dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące, gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową,

2) w razie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy trwającej dłużej niż 1 miesiąc.

Aby zastosować art. 53 kodeksu pracy pracownik w danym dniu, tj. wręczenia oświadczenia pracodawcy musi być nadal niezdolny do pracy z powodu choroby.

„Dyscyplinarka”

Zwolnienie lekarskie co do zasady kojarzy się z absencją pracownika. Warto jednak wspomnieć o jednym z orzeczeń Sądu Najwyższego (postanowienie SN – Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z 26.03.2008 r., I PK 291/2007), w którym SN uznał dopuszczalność rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia z winy pracownika w trakcie zwolnienia lekarskiego. W postanowieniu powołano się na brak kodeksowego zakazu oraz treść art. 41 kodeksu pracy, który uniemożliwia jedynie wypowiedzenie umowy w trakcie usprawiedliwionej absencji.

Podsumowując…

Odpowiadając na Pani pytanie należy podkreślić, iż w granicach czasowych wskazanych w art. 53 kodeksu pracy jest Pani chroniona przed wypowiedzeniem umowy o pracę. Jednakże w przypadku zaistnienia którejkolwiek z wymienionych powyżej okoliczności nie będzie Pani zabezpieczona przed zwolnieniem z pracy.