22.05.2014 r.
4 min

Czy szkolenia wstępne bhp można przeprowadzić przed zatrudnieniem pracownika?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
22.05.2014r.
4 min

Zatrudnienie pracownika a dopuszczenie do pracy

Wyżej wymienionych określeń nie należy traktować jako synonimów. Pierwszy z nich oznacza dzień ustalony jako termin rozpoczęcia pracy; może pokrywać się z zawarciem samej umowy o pracę. Drugi natomiast to faktyczne przystąpienie pracownika do wykonywania pracy.

Zgodnie z art. 26 kodeksu pracy stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy, a jeżeli terminu tego nie określono – w dniu zawarcia umowy.

W świetle art. 29 § 2 kodeksu pracy umowę o pracę zawiera się na piśmie. Jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca powinien, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika, potwierdzić pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków.

Warto także przypomnieć samą definicję pracownika. Jest nim osoba zatrudniona m.in. na podstawie umowy o pracę (art. 2 kodeksu pracy).

Osoby podlegające szkoleniom wstępnym oraz termin przeprowadzenia instruktaży

Z rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27.07.2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy wynika, iż szkoleniom wstępnym ogólnym podlegają: nowo zatrudnieni pracownicy, studenci odbywający u pracodawcy praktykę studencką oraz uczniowie szkół zawodowych zatrudnieni w celu praktycznej nauki zawodu.

Instruktaż wstępny stanowiskowy musi odbyć m.in. pracownik zatrudniany na stanowisku robotniczym oraz innym, na którym występuje narażenie na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych.

W świetle art. 2373 § 2 kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy.

Podsumowując…

W celu uzyskania odpowiedzi na pytanie należy więc przeanalizować dwie kwestie. Po pierwsze: kto będzie poddany instruktażom oraz po drugie – co oznacza określenie „przed dopuszczeniem do pracy”.

Z powołanych powyżej przepisów prawa pracy w sposób jednoznaczny wynika, iż pracodawca ma obowiązek przeszkolić m.in. pracownika, a więc osobę zatrudnioną na podstawie umowy o pracę (lub też innych stosunków prawnych wskazanych w art. 2 kodeksu pracy). Używając takiego określenia ustawodawca wyłączył z grona „szkolonych” osoby rekrutowane, tj. kandydatów na pracowników. Między stronami musi być bowiem nawiązany stosunek pracy.

Art. 29 § 2 kodeksy pracy przyzwala na jego nawiązanie poprzez faktyczne rozpoczęcie jej wykonywania. Wówczas najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy należy potwierdzić na piśmie wskazane w przepisie warunki.

Praktycznie…

Mając powyższe rozważania na uwadze należy podkreślić, iż szkolenia wstępne bhp powinny być przeprowadzone w okresie pomiędzy wskazanym w umowie terminem rozpoczęcia pracy a jej faktycznym podjęciem. Jeśli więc np. umowę o pracę zawarto 31 marca 2014 r., jako termin rozpoczęcia pracy podano np. 01.04.2014 r., to instruktaże powinny odbyć się nie wcześniej niż 01.04 2014 r.

Jeżeli stosunek pracy nawiązuje się w warunkach art. 29 § 2 kodeksu pracy, to zanim pracownik faktycznie rozpocznie wykonywanie pracy, także musi być poddany stosownym szkoleniom.