05.01.2015 r.
3 min

W jakich sytuacjach będzie można dopuścić do pracy pracownika w oparciu o badania lekarskie z poprzedniego zakładu?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
05.01.2015r.
3 min

W nowym stanie prawnym wstępnym badaniom lekarskim nie będą podlegały osoby:
 

  1. przyjmowane ponownie do pracy u tego samego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy z tym pracodawcą;
  2. przyjmowane do pracy u innego pracodawcy na dane stanowisko w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy, jeżeli przedstawią pracodawcy aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie, a pracodawca ten stwierdzi, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy, z wyłączeniem osób przyjmowanych do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych.

Regulacja wynikająca z pktu 2 znajdzie odpowiednie zastosowanie w przypadku przyjmowania do pracy osoby pozostającej jednocześnie w stosunku pracy z innym pracodawcą.

Jeżeli zatem pracownik stawi się u pracodawcy z ważnymi badaniami lekarskimi w terminie 30 dni od dnia ustania poprzedniego zatrudnienia, nowy pracodawca nie będzie musiał go poddawać wstępnym badaniom lekarskim, jeżeli będzie go zatrudniał na stanowisku pracy, na którym warunki będą się pokrywały z warunkami uwzględnionymi w skierowaniu na badania, w oparciu o które zostało wydane przedstawione mu przez pracownika zaświadczenie lekarskie.

Podkreślenia wymaga, iż warunkiem koniecznym do „zaliczenia” aktualnych badań lekarskich od poprzedniego pracodawcy będzie przedstawienie nowemu pracodawcy przez pracownika skierowania na badania. Bez tego dokumentu, wypełnionego z należytą starannością, nowy pracodawca nie będzie w stanie ocenić, czy warunki pracy u poprzedniego pracodawcy były tożsame z warunkami pracy na stanowisku, na którym chce tego pracownika zatrudnić.

W skierowaniu na badania należy bowiem uwzględnić:
 

  • określenie rodzaju badania profilaktycznego, jakie ma być wykonane,
  • w przypadku osób przyjmowanych do pracy lub pracowników przenoszonych na inne stanowiska pracy – określenie stanowiska pracy, na którym osoba ta ma być zatrudniona; w tym przypadku pracodawca może wskazać w skierowaniu dwa lub więcej stanowisk pracy, w kolejności odpowiadającej potrzebom zakładu,
  • w przypadku pracowników – określenie stanowiska pracy, na którym pracownik jest zatrudniony,
  • informacje o występowaniu na stanowisku lub stanowiskach pracy, o których mowa wyżej, czynników szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych oraz aktualne wyniki badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, wykonanych na tych stanowiskach.