02.02.2015 r.
2 min

Zmiana stanowiska a ważność dotychczasowych badań lekarskich

Ekspert PCKP

Skopiuj link
02.02.2015r.
2 min

W praktyce zdarza się, że pracownik, co do którego pracodawca dopełnił obowiązek poddania go wstępnym badaniom lekarskim, po rozpoczęciu pracy zostaje z różnych względów przesunięty na inne stanowisko niż to, którego dotyczy zaświadczenie potwierdzające poddanie go badaniom lekarskim. W takiej sytuacji powstaje pytanie, czy należy pracownika ponownie poddać wstępnym badaniom lekarskim.

Zgodnie z art. 229 § 1 pkt 2 kodeksu pracy wstępnym badaniom lekarskim podlegają również pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe. Pracodawca powinien zatem w oparciu o wykonane pomiary czynników środowiska pracy ustalić, czy na stanowisku, na które przenosi pracownika, występują czynniki szkodliwe lub warunki uciążliwe. Jeżeli stwierdzi, że takowe występują, to powinien poddać pracownika ponownie wstępnym badaniom lekarskim.

W takim przypadku, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. nr 69, poz. 332 z późn. zm.), skierowanie na badania wydane przez pracodawcę, na podstawie którego lekarz przeprowadza badania lekarskie pracownika powinno zawierać: określenie stanowiska pracy, na którym pracownik będzie świadczył pracę oraz informacje o występowaniu na tym stanowisku czynników szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych, jak również aktualne wyniki badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, wykonanych na tych stanowisku.

Niedopełnienie przez pracodawcę tego obowiązku, tj. dopuszczenie pracownika do pracy na danym stanowisku bez uprzedniego poddania go badaniom lekarskim, spowoduje w konsekwencji popełnienie przez niego wykroczenia przeciwko prawom pracownika, które może skutkować w przypadku kontroli Państwowej Inspekcji Pracy nałożeniem na niego przez inspektora pracy grzywny w drodze mandatu karnego.