Plan urlopów według KP oraz wyjątki dotyczące rodzicielstwa
Co do zasady – zgodnie z art. 163 § 1 kodeksu pracy – pracodawca ustala plan urlopów, zgodnie z którym urlopy mają być wykorzystywane. Odrębnie ustawodawca uregulował jedynie sytuację pracujących rodziców. W ich bowiem przypadku odstępuje się od zasady udzielania urlopów wypoczynkowych zgodnie z planem urlopowym. Jak wynika z art. 163 § 3 kodeksu pracy na wniosek pracownicy udziela się jej urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim; dotyczy to także pracownika-ojca wychowującego dziecko, który korzysta z urlopu macierzyńskiego.
Przerwanie urlopu wypoczynkowego
W niektórych sytuacjach absencja urlopowa ulega przerwaniu, przy czym podkreślenia wymaga fakt, iż skutek ten następuje z mocy prawa. W świetle art. 166 kodeksu pracy część urlopu niewykorzystaną z powodu:
- czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,
- odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
- odbywania ćwiczeń wojskowych albo przeszkolenia wojskowego przez czas do 3 miesięcy,
- urlopu macierzyńskiego
pracodawca jest obowiązany udzielić w terminie późniejszym.
Udzielenie urlopu wypoczynkowego w terminie późniejszym
Kwestia ta została wprost uregulowana w art. 165 kodeksu pracy. W przypadku wystąpienia przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy, a w szczególności:
- czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,
- odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
- powołania na ćwiczenia wojskowe albo na przeszkolenie wojskowe na czas do 3 miesięcy,
- urlopu macierzyńskiego
pracodawca jest obowiązany przesunąć urlop na termin późniejszy.
Warto zwrócić uwagę na fakt, iż katalog usprawiedliwionych absencji ujętych w w/w przepisie jest otwarty. Ustawodawca używa bowiem określenia „w szczególności”.
Podsumowując…
Wskazane powyżej wyjątki są ściśle związane z faktem samego udzielania urlopów wypoczynkowych, nie zaś z jego planowaniem. Podstawowe zasady planowania to:
- na dany rok kalendarzowy,
- z uwzględnieniem wszystkich przysługujących dni (bez urlopu na żądanie),
- ujęcie „zaległych” urlopów w okresie do 30.09. danego roku kalendarzowego,
- zaplanowanie kolejnych 14 dni kalendarzowych.
Mając na uwadze powyższe należałoby uznać, iż w sytuacji, w której pracodawca sporządził plan urlopów zgodnie z przepisami (powszechnymi oraz zakładowymi), nie musi on ponownie planować tych urlopów. Ma obowiązek udzielić je w sposób podany w dziale VII kodeksu pracy.