Nowe przepisy dotyczące badań lekarskich
Ustawą z dnia 7.11.2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej znowelizowano treść art. 229 kodeksu pracy, wprowadzając nowe rozwiązanie polegające na uznawaniu w ściśle określonych sytuacjach orzeczeń lekarskich z poprzedniego miejsca zatrudnienia. Z dniem 01.04.2015 roku weszło w życie także rozporządzenie MZ z dnia 26.03.2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami (…), w którym zmodyfikowano między innymi zasady wydawania zaświadczeń lekarskich oraz kwestie związane ze skierowaniami na badanie lekarskie.
Najważniejsze warunki
Mając na uwadze zapisy kodeksu pracy należy stwierdzić, iż przesłankami umożliwiającymi rezygnację z ponownych badań lekarskich zatrudnianego są:
- okres między jednym a drugim zatrudnieniem nie dłuższy niż 30 dni,
- aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do wykonywania pracy,
- orzeczenie dotyczące warunków pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie
- uznanie przez pracodawcę, że warunki opisane w skierowaniu na badania lekarskie odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy.
Powyższy wyjątek nie dotyczy jednak osób przyjmowanych do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych.
Niezwykle istotną rolę odgrywa więc skierowanie na badanie lekarskie, a w szczególności jego treść.
Zaktualizowane przepisy wykonawcze dotyczące badań lekarskich
Zgodnie z nowym § 2 ust. 5 rozporządzenia badania profilaktyczne kończą się orzeczeniem lekarskim stwierdzającym: brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku albo istnienie przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie. Orzeczenie lekarskie jest wydawane przez lekarza przeprowadzającego badania profilaktyczne w dwóch egzemplarzach: osobie badanej oraz pracodawcy (§ 3 ust. 4).
Treść skierowania na badania lekarskie
Przede wszystkim należy podkreślić, iż obecnie skierowanie na badanie lekarskie jest wydawane w dwóch egzemplarzach. Jeden egzemplarz otrzymuje bowiem osoba kierowana na badania. W treści skierowania muszą znaleźć się następujące informacje:
- określenie rodzaju badania profilaktycznego, jakie ma być wykonane,
- określenie stanowiska pracy, na którym osoba ta ma być zatrudniona; w tym przypadku pracodawca może wskazać w skierowaniu dwa lub więcej stanowisk pracy, w kolejności odpowiadającej potrzebom zakładu (osoby nowozatrudnione lub przenoszone na inne stanowiska),
- określenie stanowiska pracy, na którym pracownik jest zatrudniony (pracownicy),
- opis warunków pracy uwzględniający informacje o występowaniu na stanowisku lub stanowiskach pracy czynników niebezpiecznych, szkodliwych dla zdrowia lub czynników uciążliwych i innych wynikających ze sposobu wykonywania pracy, z podaniem wielkości narażenia oraz aktualnych wyników badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, wykonanych na tych stanowiskach.
Wzór skierowania na badania lekarskie stanowi załącznik nr 3a do rozporządzenia.