Zgodnie z art. 178 § 2 kodeksu pracy pracownika opiekującego się dzieckiem do 4 roku życia nie wolno bez jego zgody delegować poza stałe miejsce pracy. Chodzi tu zarówno o opiekę nad dzieckiem własnym, jak również przysposobionym, a także dzieckiem, w stosunku do którego pracownik jest prawnym opiekunem. Istotnym jest, czy dziecko pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z pracownikiem. Uprawnienia tego nie wyłączy co do zasady chwilowe, sporadyczne powierzenie opieki nad dzieckiem innemu członkowi rodziny, a jedynie oddanie dziecka na wychowanie innej osobie lub do domu małego dziecka.
Zatem zasadą jest, że pracodawca zatrudniający pracownika opiekującego się dzieckiem w wieku do 4 lat nie może go delegować poza stałe miejsce pracy, chyba że, pracownik wyrazi na to zgodę. Zgoda, w zależności od rodzaju wykonywanej przez pracownika pracy może mieć charakter jednorazowy – gdy delegacje występują na stanowisku, na którym jest zatrudniony sporadycznie, jak również charakter „stały”, gdy wymaga tego wykonywana przez pracownika praca.
Ważnym jest, że wysyłając w delegacje pracownika opiekującego się dzieckiem do 4 lat, bez uzyskania jego zgody, pracodawca narusza przepisy o uprawnieniach pracowników związanych z rodzicielstwem, dopuszczając się tym samym wykroczenia przeciwko prawom pracownika, co zagrożone jest grzywną w drodze mandatu karnego w wysokości od 1000zł. do 30000zł.
Z treści art. 178 § 2 kodeksu pracy nie wynika obowiązek uzyskania zgody pracownika na piśmie, jednak wydaje się, że dla celów dowodowych jest to niezbędne. Forma pisemna zgody pracownika pośrednio wynika również z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996r. (Dz.U. z 1996r., nr 62, poz. 286 z późn. zm), w którym ustawodawca przewidział, że jednym z dokumentów, które są przechowywane w części B akt osobowych jest oświadczenie pracownika będącego rodzicem lub opiekunem dziecka w wieku do lat 4, o zamiarze lub braku zamiaru korzystania z uprawnienia do delegowania poza stałe miejsce pracy, za uprzednio wyrażoną w tym zakresie zgodą przez pracownika. Oświadczenie może być od pracownik odebrane jednorazowo przy zatrudnieniu, z zastrzeżeniem, że pracownik w każdej chwili może zmienić swoją wolę w zakresie korzystania z tego uprawnienia. Może być też odbierane od pracownika co roku.
Podkreślenia wymaga natomiast, że z prawa do delegowania wyłącznie za uprzednią zgodą może korzystać tylko jedno z rodziców lub opiekunów dziecka w wieku do lat 4. W zakresie ustalenia, czy drugi z rodziców/opiekunów dziecka w wieku do 4 lat będzie korzystał z uprawnienia do delegowania poza stałe miejsce pracy ustawodawca nie przewidział już żadnych wymogów formalnych. Zatem oświadczenie pracownika w tym zakresie powinno być dla pracodawcy wystarczające.
Z powyższego wynika, że pracodawca, któremu pracownik opiekujący się dzieckiem w wieku do 4 lat złożył oświadczenie, z którego wynika, że drugi z rodziców lub opiekunów dziecka za jego zgodą jest delegowany poza stałe miejsce pracy, pracodawca zatrudniający pracownika, nie może już delegować go poza stałe miejsce pracy nawet za zgodą wyrażoną przez pracownika, gdyż zgodnie z art. 1891 kodeksu pracy, z uprawnienia określonego w art. 178 § 2 kodeku pracy, może korzystać jedynie jedno z rodziców/opiekunów dziecka do lat 4.