11.05.2015 r.
4 min

Potrącenie za zgodą pracownika pożyczki z ZFŚS

Ekspert PCKP

Skopiuj link
11.05.2015r.
4 min

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych

Kwestie związane z dysponowaniem środkami przeznaczonymi na tzw. działalność socjalną reguluje ustawa z dnia 4.03.1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Sama działalność socjalna została zdefiniowana w art. 2 pkt 1 tejże ustawy, natomiast szczegóły gospodarowania ZFŚS – zgodnie z wolą ustawodawcy – powinny zostać doprecyzowane w prawie wewnątrzzakładowym, czyli regulaminie ZFŚS. Wynika to wprost z art. 8 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z Funduszu oraz zasady przeznaczania środków Funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa pracodawca w regulaminie uzgadnianym z zakładową organizacją związkową.

Zasady dokonywania potrąceń

Ustawodawca przewidział dwa rodzaje dopuszczalnych potrąceń z wynagrodzenia za pracę: ustawowe (art. 87 kodeksu pracy) oraz dobrowolne (art. 91 kodeksu pracy). W pierwszym przypadku pracodawca ma prawo dokonać potrącenia bez zgody zatrudnionego jednakże z zachowaniem zasad dotyczących kolejności dokonywanych potraceń, ich limitów oraz kwot wolnych od potrąceń.

Druga natomiast grupa to potrącenia za zgodą pracownika. Wymagana jest pisemna akceptacja pracownika na dokonanie potrącenia, kwotą wolną od potrąceń jest:
 

  • minimalne wynagrodzenie za pracę – przy potrąceniach należności na rzecz pracodawcy (art. 91 § 2 kodeksu pracy w zw. z art. 871 § 1 pkt 1 kodeksu pracy)
  • 80% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę – przy potrącaniu innych należności niż określone powyżej.

Wymogi pisemnej zgody

Analizując zagadnienie potrąceń tzw. dobrowolnych, do których będą z całą pewnością należały raty pożyczki z ZFŚS, należy zwrócić uwagę na kilka niezwykle istotnych kwestii, a mianowicie:
 

  • forma pisemna zgody oraz jednoznaczność tej zgody (nie może to być wniosek lub prośba),
  • konkretność zgody polegająca na uszczegółowieniu tytułu potrącenia, częstotliwości potrąceń oraz przedziału czasowego (w przypadku potrącania należności w ratach). Zgoda nie może być bowiem blankietowa (wyrok SN z 05.05.2004 r., I PK 529/03).

Warto jednocześnie podkreślić, iż z formalnego puntu widzenia sam moment złożenia oświadczenia o wyrażeniu zgody nie jest istotny – przepis art. 91 kodeksu pracy nie narzuca bowiem jednoznacznie terminu wyrażenia zgody. Pod pewnymi warunkami może ona być wyrażona „następczo” (wyrok SN z 3.08.2012 r., I BP 2/12).

Podsumowując…

Z opisanego przez Panią stanu faktycznego nie wynika, na jakich zasadach została Pani przyznana pożyczka i czy na tę okoliczność została sporządzona pisemna umowa. Jeśli spisaliście umowę o pożyczkę z ZFŚS to zasadność i legalność potrącenia raty pożyczki będzie uzależniona od treści tejże umowy.

A mianowicie – czy wynika z tej umowy Pani zgoda na dokonywanie potrącenia z wynagrodzenia raty pożyczki i czy ta zgoda była konkretna, tj. czy określono częstotliwość potrąceń, okres ich dokonywania oraz kwoty poszczególnych potrąceń. Jeśli takie elementy znalazły się w umowie – wówczas pracodawca miał prawo potrącić ratę pożyczki z ZFŚS bez dodatkowych dokumentów. Jeśli natomiast w treści umowy nie ujęto kwestii zgody – wówczas wymagane jest dodatkowe Pani oświadczenie wyrażające zgodę.