Zmiana stanu prawnego
Jeszcze w ubiegłym roku obowiązywało rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7.01.2004 r. w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, które w § 4 ust. 4 pkt. 5 wymieniało osoby posiadające prawo jazdy kategorii A, A1, B, B1, B+E, T, kierujące pojazdem w ramach obowiązków służbowych.
Z dniem jednak 20 lipca 2014 r. zaczęło obowiązywać rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17.07.2014 r. w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców (Dz. U. z 2014 r. poz. 949 z dnia 18.07.2014 r.). W rozporządzeniu tym nie ujęto osób kierujących pojazdem służbowym. Pojawiło się więc pytanie o zakres badań tej grupy pracowników.
Rozporządzenie w sprawie badań profilaktycznych pracowników
Ustawodawca ujął tzw. wskazówki metodyczne dla lekarzy w załączniku nr 1 do rozporządzenia MZiOS z dnia 30.05.1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami (…). W przepisie tym zostały umieszczone zakresy poszczególnych badań (wstępne, okresowe) w połączeniu z występującym czynnikiem szkodliwym lub uciążliwym, a także częstotliwość przeprowadzania tych badań.
W pkt. V.2 znajdują się prace wymagające pełnej sprawności psychoruchowej. Zalecane badania lekarskie to: ogólne, okulistyczne i neurologiczne, przy pomocniczych natomiast ustawodawca zalecił testy sprawności psychoruchowej.
Zalecenia Instytutu Medycyny Pracy
W październiku ubiegłego roku IMP w Łodzi opracował „zalecenia dotyczące badań profilaktycznych pracowników, którzy w ramach wykonywanej pracy kierują pojazdami silnikowymi i nie podlegają ustawie o transporcie drogowym”. Z treści informacji wynika, iż „zakres i częstotliwość badania profilaktycznego ustala lekarz sprawujący profilaktyczną opiekę zdrowotną w oparciu o „Wskazówki metodyczne w sprawie przeprowadzania badań profilaktycznych pracowników”, będące załącznikiem do Rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30.05.1996 r. W wymienionych „Wskazówkach” brak jest osobnej pozycji dotyczącej kierowania pojazdami. Należy przyjąć, iż powyższa czynność jest pracą wymagającą pełnej sprawności psychoruchowej, o której mowa w punkcie 2 części V „Wskazówek” (Inne czynniki). W związku z powyższym zakres i częstotliwość badania powinny być zgodne z wytycznymi określonymi w przepisach prawa”.
Rodzaje badań wg wskazówek IMP
Podsumowując należy wskazać, iż Instytut zaleca następujące badania:
- badanie wstępne:
- badania lekarskie — ogólnolekarskie, okulistyczne, neurologiczne;
- badania pomocnicze — testy sprawności psychoruchowej, badanie oceniające widzenie zmierzchowe i zjawisko olśnienia, oznaczenie poziomu glukozy;
- Badanie okresowe:
- badania lekarskie — ogólnolekarskie, okulistyczne, w zależności od wskazań neurologiczne;
- badania pomocnicze — badanie oceniające widzenie zmierzchowe
i zjawisko olśnienia, oznaczenie poziomu glukozy; w zależności od wskazań testy sprawności psychoruchowej. (…)”.