18.06.2015 r.
2 min

Przywrócenie pracownika do pracy a obowiązek opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych

Ekspert PCKP

Skopiuj link
18.06.2015r.
2 min

W zgłoszeniu tym płatnik wykazuje m.in. okresy pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Zgodnie natomiast z art. 35 ust. 2 przywołanej ustawy obowiązek opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych powstaje z dniem rozpoczęcia wykonywania przez pracownika prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze (nie wcześniej jednak niż od 1 stycznia 2010 r.), a ustaje z dniem zaprzestania wykonywania tych prac.

Składkę na FEP za danego pracownika uwzględnionego w ewidencji pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, należy opłacać od wszystkich wynagrodzeń stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, przysługujących za okres zatrudnienia w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze.

Zgodnie z art. 45 § 1 Kodeksu pracy w przypadku rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony na skutek nieuzasadnionego lub naruszającego przepisy wypowiedzenia umowy o pracę – sąd pracy może orzec m.in. o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach. Pracodawca zobowiązany jest do ponownego zatrudnienia pracownika, jeśli ten w ciągu 7 dni od przywrócenia do pracy zgłosi gotowość niezwłocznego podjęcia pracy. W myśl art.47 Kodeksu pracy pracownikowi, który podejmie pracę w wyniku przywrócenia do pracy, przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, nie więcej jednak niż za 2 miesiące, a gdy okres wypowiedzenia wynosił 3 miesiące – nie więcej niż za 1 miesiąc. W przypadku przywrócenia pracownika zatrudnionego w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze do pracy na mocy prawomocnego orzeczenia sądu, jakkolwiek okres pozostawania bez pracy jest uznawany za okres, w którym osoba ta podlega ubezpieczeniom społecznym, jak również okres ten jest wliczany do okresu zatrudnienia zgodnie z przepisami prawa pracy, w okresie tym pracownik de facto nie świadczy pracy. Tym samym można uznać, iż w przypadku pracownika przywróconego do pracy, okres pozostawania bez pracy nie powinien być wykazywany w zgłoszeniu danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze na formularzu ZUS ZSWA, a otrzymane wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy nie powinno stanowić podstawy wymiaru składki na Fundusz Emerytur Pomostowych.