W świetle powołanego projektu rządowego ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech. Warto dodać, iż – podobnie jak w obecnym stanie prawnym – limit ten obejmuje również tzw. aneksy wydłużające umowę o pracę.
Zgodnie z proponowaną treścią art. 25 § 4 kodeksu limitów nie stosuje się do umów o pracę zawartych na czas określony:
- w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
- w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym,
- w celu wykonywania pracy przez okres kadencji,
- gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie
– jeżeli ich zawarcie w danym przypadku służy zaspokojeniu rzeczywistego zapotrzebowania o charakterze okresowym i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy.
Należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, iż w proponowanej nowelizacji kodeksu pracy ustawodawca modyfikuje również katalog wykroczeń. Zgodnie bowiem z treścią art. 1 pkt 17) projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw w art. 281 po pkt 1 dodaje się pkt 1a w brzmieniu: „1a) nie zawiadamia właściwego okręgowego inspektora pracy, w formie pisemnej lub elektronicznej, o zawarciu umowy o pracę, o której mowa w art. 251 § 4 pkt 4, wraz ze wskazaniem przyczyn zawarcia takiej umowy, w terminie 5 dni roboczych od dnia jej zawarcia”.
W omawianym projekcie ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw prawodawca poszerza także uprawnienia „sądowe” inspektorów pracy. W świetle bowiem art. 2 proponowanego projektu inspektorzy pracy będą mogli wytaczać powództwa na rzecz obywateli, a także wstępować, za zgodą powoda, do postępowania w tych sprawach w każdym jego stadium
w sprawach o:
- ustalenie istnienia stosunku pracy oraz
- ustalenie, że w związku z niespełnieniem przesłanek określonych w art. 251 § 4 Kodeksu pracy została zawarta umowa o pracę na czas nieokreślony (proponowany art. 631 kpc).