16.07.2015 r.
3 min

Wypowiedzenie umowy na zastępstwo po zmianach w Kodeksie pracy

Ekspert PCKP

Skopiuj link
16.07.2015r.
3 min

Po wejściu w życie zmian w Kodeksie pracy, które Sejm uchwalił w dniu 25 czerwca 2015 r., przepis art. 33¹ kodeksu pracy odnoszący się do wypowiedzenia umowy zawieranej w celu zastępstwa pracownika zostanie uchylony.

Zmiany w Kodeksie pracy zakładają bowiem, że umowa na czas zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności będzie w dalszym ciągu szczególnym rodzajem umowy o pracę na czas określony, jednak w zakresie długości okresu wypowiedzenia będzie podlegała tym samym zasadom co „zwykła” umowa na czas określony. W konsekwencji będą miały do niej zastosowanie przepisy dotyczące umowy na czas określony, w tym również w zakresie długości okresu wypowiedzenia.

W nowym stanie prawnym okresy wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony zostają zrównane z okresami wypowiedzenia obowiązującymi przy umowie na czas nieokreślony. Tym samym uzależnione będą od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wyniosą:

  • przy zatrudnieniu krótszym niż 6 miesięcy – 2 tygodnie,
  • przy zatrudnieniu trwającym co najmniej 6  miesięcy – 1 miesiąc,
  • przy zatrudnieniu trwającym co najmniej 3 lata – 3 miesiące.

Tak samo jak przy umowie na czas nieokreślony, do okresu zatrudnienia w ramach umowy na czas określony, w tym zawieranej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, będzie się wliczać pracownikowi okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpi w trybie art. 23¹ kodeksu pracy, a także w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów, nowy pracodawca będzie następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika.

Po wejściu w życie zmian okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy będzie uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i będzie wynosił, w zależności od okresu zatrudnienia pracownika, 2 tygodnie, 1 miesiąc lub 3 miesiące. Będzie to dotyczyło tylko sytuacji, gdy pracodawca będzie się wcześniej rozstawał z pracownikiem zastępującym innego pracownika na określony stanowisku. W sytuacji gdy zastępowany pracownik będzie wracał do pracy w związku z ustaniem czasu swojej usprawiedliwionej nieobecności, umowa z pracownikiem na zastępstwo będzie się rozwiązywała z upływem czasu, na jaki została zawarta, w dniu poprzedzającym dzień powrotu zastępowanego pracownika.