07.09.2015 r.
4 min

Szkolenia bhp pracowników tymczasowych w świetle najnowszej interpretacji MPiPS

Ekspert PCKP

Skopiuj link
07.09.2015r.
4 min

Trójstronny stosunek pracy

„Zatrudnienie tymczasowe” to nietypowa relacja prawna między trzema podmiotami: agencją pracy tymczasowej, pracodawcą użytkownikiem oraz pracownikiem tymczasowym. W świetle ustawy z dnia 9.07.2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych formalnym pracodawcą jest oczywiście agencja pracy tymczasowej (art. 7 ustawy), obowiązki związane z bezpieczeństwem i higieną pracy co do zasady spoczywają natomiast na pracodawcy użytkowniku (art. 9 ustawy, art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy).

Kodeks pracy a ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych

Zgodnie z art. 2373 § 2 kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie. Szkolenie pracownika przed dopuszczeniem do pracy nie jest wymagane w przypadku podjęcia przez niego pracy na tym samym stanowisku pracy, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę.

Z art. 9 ust 2a ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych wynika natomiast, iż szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przeprowadza pracodawca użytkownik.

Mając na uwadze treść art. 5 kodeksu pracy stanowiącego, iż przepisy kodeksu stosuje się w zakresie nieuregulowanym przepisami szczególnymi należy uznać, iż w omawianej kwestii przepisem szczególnym jest art. 9 ust. 2a ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.

Zapytanie poselskie nr 8161

W kwietniu bieżącego roku do Ministerstwa wpłynęło zapytanie „czy pracodawca użytkownik zobowiązany jest przeprowadzić szkolenia wstępne bhp dla pracowników tymczasowych, którzy zostali przez niego zatrudnieni bezpośrednio po zakończeniu umów o pracę obowiązujących tych pracowników z poprzednią agencją pracy tymczasowej, w sytuacji gdy wcześniej świadczyli pracę u tego samego pracodawcy użytkownika, zostali przeszkoleni w zakresie bhp przez pracodawcę użytkownika i zostają zatrudnieni na tym samym stanowisku pracy?”. Uzasadniając swoje zapytanie powołano się na wskazane powyżej regulacje prawne kodeksu pracy oraz ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Ponadto wskazano, iż „z art. 237[3] kp wynika (…), że obowiązek szkolenia przed dopuszczeniem do pracy, nie obejmuje pracowników, którzy podejmują pracę na tym samym stanowisku pracy, które zajmowali u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę. Wydaje się, iż chodzi tu o faktycznego pracodawcę, tj. pracodawcę użytkownika. Takie jest bowiem ratio legis cytowanej regulacji, aby pracodawca został zwolniony z obowiązku ciągłego powtarzania tych samych szkoleń dla tych samych pracowników, którzy w dodatku pracują na tych samych stanowiskach.”.

Odpowiedź

W dniu 20.05.2015r. podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej udzielił odpowiedzi stwierdzając, iż „w przypadku zatrudniania pracownika tymczasowego u tego samego pracodawcy użytkownika i na tym samym stanowisku pracy jakie zajmował w okresie bezpośrednio poprzedzającym, nie jest konieczne ponowne przeprowadzanie szkolenia wstępnego takiego pracownika, zakładając że odbył on już takie szkolenie przed podjęciem pracy u tego pracodawcy użytkownika. Fakt przejścia pracownika do innej agencji pracy tymczasowej nie ma w tym przypadku znaczenia, bowiem (…) obowiązek szkolenia w zakresie bhp pracowników tymczasowych ciąży na pracodawcy użytkowniku, u którego pracownicy wykonują pracę. (…) Określenie bezpośrednio oznacza, że podjęcie takiej pracy powinno nastąpić następnego dnia, czyli bez dnia przerwy.”.