07.09.2015 r.
5 min

Powrót z urlopu wychowawczego a wymiar urlopu wypoczynkowego

Ekspert PCKP

Skopiuj link
07.09.2015r.
5 min

Wspomniane przypadki absencji to:

  1. urlop bezpłatny;
  2. urlop wychowawczy;
  3. okres odbywania zasadniczej służby wojskowej lub jej form zastępczych, okresowej służby wojskowej, przeszkolenia wojskowego albo ćwiczeń wojskowych;
  4. tymczasowe aresztowanie;
  5. okres odbywania kary pozbawienia wolności;
  6. nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy.

Powyższy katalog ma charakter zamknięty. Oznacza to, że niewymienione w nim przypadki nieobecności w pracy (np. urlop macierzyński, rodzicielski, „szkoleniowy”) nie powodują obniżenia wymiaru urlopu wypoczynkowego.

Co do zasady, wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika, który w trakcie roku kalendarzowego powraca do pracy po trwającej co najmniej 1 miesiąc absencji spowodowanej jedną z wymienionych powyżej przyczyn zostanie obniżony proporcjonalnie do okresu trwania tej nieobecności, tj. o  1/12 za każdy pełny miesiąc absencji.

Wyjątkiem od tej zasady jest przypadek pracownika, który rozpoczął urlop wychowawczy po nabyciu prawa do urlopu wypoczynkowego za dany rok kalendarzowy (tj. po 1 stycznia) i powrócił do pracy w tym samym (zob. przykład nr 1) bądź następnym roku (zob. przykład nr 2) lub latach kalendarzowych (zob. przykład nr 3). W takiej sytuacji pracownik zachowa prawo do urlopu wypoczynkowego za rok kalendarzowy, w którym rozpoczął korzystanie z urlopu wychowawczego w pełnym przysługującym mu na ten rok wymiarze. Natomiast wymiar urlopu wypoczynkowego za kolejny rok kalendarzowy (kolejne lata), w którym pracownik powraca z urlopu wychowawczego zostanie ustalony proporcjonalnie do okresu pozostałego do końca tego roku kalendarzowego (tj. okres od dnia powrotu do 31.12) lub proporcjonalnie do okresu zatrudnienia w tym roku kalendarzowym (tj. okres od dnia powrotu do dnia ustania stosunku pracy przed końcem danego roku kalendarzowego).

Przykład nr 1

Pracownik jest zatrudniony od 1.01.2014 r. na pełnym etacie na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Posiada ponad 10-letni staż pracy. W okresie od 1.02. do 30.11.2015 r. korzysta z urlopu wychowawczego. W takiej sytuacji zachowa prawo do urlopu wypoczynkowego za rok 2015 w pełnym przysługującym mu wymiarze, tj. 26 dni urlopu. Innymi słowy, wymiar ten nie zostanie uszczuplony pomimo tego, że pracownik przez 10 miesięcy korzystał z urlopu wychowawczego.   

Przykład nr 2

Pracownik z przykładu nr 1 korzysta z urlopu wychowawczego w okresie od 1.02.2015 r. do 30.09.2016 r. W takiej sytuacji zachowa prawo do urlopu wypoczynkowego za rok 2015 w pełnym przysługującym mu wymiarze, tj. 26 dni. Natomiast z uwagi na fakt, iż w dniu 1.01.2016 r. przebywał na urlopie wychowawczym nie nabędzie prawa do urlopu wypoczynkowego za rok 2016 w tym dniu, lecz dopiero z chwilą powrotu z urlopu wychowawczego, tj. 1.10.2016 r. W konsekwencji wymiar jego urlopu wypoczynkowego za rok 2016 zostanie obniżony proporcjonalnie do okresu nieobecności spowodowanej korzystaniem z urlopu wychowawczego, tj. o 9/12. W konsekwencji pracownik ten za rok 2016 nabędzie prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 7 dni (26 x 3/12).       

Przykład nr 3

Pracownik z przykładu nr 1 korzysta z urlopu wychowawczego w okresie od 1.02.2015 r. do 30.09.2017 r. W takiej sytuacji zachowa prawo do urlopu wypoczynkowego za rok 2015 w pełnym przysługującym mu wymiarze, tj. 26 dni. Za rok 2016 nie nabędzie prawa do urlopu wypoczynkowego w ogóle, gdyż przez cały ten rok korzystał z urlopu wychowawczego, nie powracając do pracy. Natomiast urlop za 2017 rok nabędzie w wymiarze 7 dni (26 x 3/12).       

A zatem, reguła proporcjonalnego obniżenia wymiaru urlopu wypoczynkowego z tytułu trwającej co najmniej 1 miesiąc nieobecności spowodowanej korzystaniem z urlopu wychowawczego znajdzie zastosowanie wyłącznie w odniesieniu do roku kalendarzowego, w którym pracownik powraca z urlopu wychowawczego nie nabywając uprzednio prawa do urlopu wypoczynkowego za ten rok (zob. urlop wypoczynkowy za rok 2016 z przykładu nr 2 i 3 oraz urlop wypoczynkowy za rok 2017 z przykładu nr 3).    

Nie znajdzie natomiast zastosowania w odniesieniu do roku kalendarzowego, w którym pracownik rozpoczyna urlop wychowawczy po nabyciu prawa do urlopu wypoczynkowego za ten rok i powraca z urlopu wychowawczego w tym samym roku kalendarzowym lub w roku bądź latach następnych (zob. urlop wypoczynkowy za rok 2015 z przykładu nr 1 i 2).

""