Na tle przedstawionego uregulowania w praktyce wątpliwości budzi kwestia ustalania wymiaru urlopu dla „niepełnoetatowców”, zwłaszcza tych, którzy są zatrudnieni na etacie niższym niż 1/2. W tym kontekście najciekawiej przedstawia się sprawa wymiaru urlopu pracownika zatrudnionego na 1/8 etatu.
W zależności od posiadanego stażu pracy, pracownik taki posiada odpowiednio:
a). przy stażu <10 lat: 3 dni urlopu, co wynika z równania:
20 dni x 1/8 etatu ≈ 3 dni
b). przy stażu >10 lat: 4 dni urlopu, co wynika z poniższego równania:
26 dni x 1/8 etatu ≈ 4 dni
Ustalony w powyższy sposób wymiar urlopu podany w dniach zamieniamy na wymiar godzinowy, co polega na przemnożeniu liczby dni przysługującego pracownikowi urlopu przez 8 godzin. W rezultacie otrzymujemy odpowiednio 24 godziny dla stażu 10 lat (4 dni x 8 godzin).
W myśl art. 1542 KP, urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu.
Dla przykładu, jeżeli zatem „grafik” pracownika zatrudnionego na 1/8 etatu przewidywałby pracę od poniedziałku do piątku po 1 godzinie dziennie, to należny mu wymiar urlopu – w zależności od posiadanego stażu pracy – pozwoliłby mu skorzystać odpowiednio z 24 dni odpoczynku (przy stażu 10 lat).
Wbrew pozorom w takim przypadku nie dochodzi do naruszenia art. 154 § 3 KP, zgodnie z którym wymiar urlopu w roku kalendarzowym nie może przekroczyć wymiaru ustalanego na zasadach określonych w art. 154 § 1 i 2 KP.
Przeliczanie urlopu na godziny i jego udzielanie w wymiarze odpowiadającym liczbie godzin przewidzianych w obowiązującym rozkładzie czasu pracy sprawia, że przy grafiku zaplanowanym tak jak w przytoczonym przykładzie wydłużeniu ulega jedynie „faktyczny okres odpoczynku” lecz nie wymiar urlopu. Tym samym pracownicy z naszego przykładu – w zależności od posiadanego stażu pracy – nadal posiadać będą odpowiednio „jedynie” 3 lub 4 dni urlopu. Natomiast, gdyby ich grafik przewidywał pracę raz w tygodniu w wymiarze 8-godzinnym, wówczas posiadany przez nich wymiar urlopu wystarczałby odpowiednio na 3 lub 4 dni odpoczynku.
Faktyczny okres odpoczynku zależy więc od obowiązującego rozkładu czasu pracy i przewidzianej w nim liczby godzin pracy przypadających w okresie wykorzystywanego urlopu.