W praktyce nierzadko zdarza się, że pracodawcy zapewniają pracownikom możliwość przystąpienia do grupowego ubezpieczenia w ramach umowy zawartej z instytucją ubezpieczeniową. Z reguły postanowienia takiej polisy przewidują, że w razie śmierci objętego ubezpieczeniem pracownika najbliżsi członkowie jego rodziny będą uprawnieni do uzyskania określonej kwoty odszkodowania. Wbrew obiegowemu przekonaniu, wypłata odszkodowania z zawartej w tych warunkach polisy nie podlega zaliczeniu na rzecz odprawy pośmiertnej, jeżeli pracownik partycypował w kosztach składki ubezpieczeniowej. Odszkodowanie takie mogłoby zostać uznane za substytut odprawy pośmiertnej pod warunkiem, że ciężar finansowy związany z prowadzeniem polisy ponosił wyłącznie sam pracodawca, zaś kwota wypłaconego odszkodowania nie będzie niższa niż suma odprawy pośmiertnej.
Tym samym, aby odszkodowanie z polisy zwolniło z obowiązku wypłaty odprawy pośmiertnej, składki na ubezpieczenie powinny być opłacane wyłącznie przez samego pracodawcę. Jeżeli zaś składka opłacana była wyłącznie przez pracownika lub choćby w niewielkiej części była przez niego współfinansowana to wypłata odszkodowania z polisy na rzecz uprawnionych członków rodziny pracownika nie zwolni pracodawcy z obowiązku wypłacenia na ich rzecz odprawy pośmiertnej.
W takim układzie odszkodowanie z polisy będzie dodatkowym – poza odprawą pośmiertną – świadczeniem należnym uprawnionym członkom rodziny zmarłego pracownika.