W aktualnym stanie prawnym pracownikowi – ojcu wychowującemu dziecko przysługuje prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni. Skorzystanie przez uprawnionego z wskazanego powyżej uprawnienia jest całkowicie niezależne od korzystania przez matkę z urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Urlop ojcowski można wykorzystać w dowolnym czasie od narodzin dziecka, jednak nie później niż do ukończenia przez nie 12 miesiąca życia. Natomiast w przypadku przysposobienia dziecka urlop ojcowski powinien być wykorzystany do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia. Udzielenie urlopu ojcowskiego następuje na podstawie pisemnego wniosku pracownika-ojca wychowującego dziecko, który powinien zostać złożony w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu, przy czym pracodawca jest związany wnioskiem pracownika.
Zmiany obowiązujące od 2 stycznia 2016 r. sprawią, że wydłużeniu ulegnie przede wszystkim okres, w którym uprawniony będzie mógł skorzystać z urlopu ojcowskiego. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 1823 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy pracownik – ojciec wychowujący dziecko ma bowiem prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze do 2 tygodni, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia. Analogicznie w przypadku przysposobienia dziecka urlop ojcowski będzie mógł być wykorzystany do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.
Istotną nowością będzie również możliwość podzielenia urlopu ojcowskiego na części, z których każdą pracownik – ojciec wychowujący dziecko będzie wykorzystywał w wybranym przez siebie terminie. W nowym stanie prawnym urlop ojcowski będzie mógł być bowiem wykorzystany jednorazowo albo nie więcej niż w 2 częściach, z których żadna nie będzie mogła być krótsza niż tydzień.
W każdym przypadku udzielenie urlopu ojcowskiego bądź jego części będzie następowało na pisemny wniosek uprawnionego, który powinien zostać złożony w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.