16.10.2015 r.
3 min

Orzeczenie o niepełnosprawności pracownika zatrudnionego na 7/8 etatu a wymiar czasu pracy

Ekspert PCKP

Skopiuj link
16.10.2015r.
3 min

Szczegółową regulację dotyczącą czasu pracy pracowników niepełnosprawnych zawiera art. 15 ustawy z dnia 27.08.1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721 ze zm.). Przepis ten uzależnia wymiar czasu pracy tej grupy pracowników od posiadanego przez nich stopnia niepełnosprawności.

Zgodnie z jego treścią, czas pracy osób posiadających orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo (art. 15 ust. 1 ustawy). Podczas, gdy czas pracy pracowników zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo (art. 15 ust. 2 ustawy).

Obniżona 7-godzinna norma dobowa oraz obniżona 35-godzinna norma tygodniowa obowiązująca pracownika z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności są normami przyjętymi dla pracownika zatrudnionego na pełnym etacie. W przypadku niepełnoetatowca normy te powinny zostać przeliczone proporcjonalnie do wymiaru etatu. Stąd też, wymiar czasu pracy pracownika, który przed uzyskaniem orzeczenia o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności był zatrudniony na 7/8 etatu, z chwilą przedstawienia pracodawcy przedmiotowego orzeczenia, powinien zostać proporcjonalnie obniżony. Stosowanie skróconych norm czasu pracy określonych w art. 15 ust. 2 ustawy nie może powodować obniżenia wysokości wynagrodzenia dotychczas otrzymywanego przez pracownika. 

Dostosowanie omawianych norm do wymiaru etatu pracownika, o którym mowa w zapytaniu spowoduje, że jego czas pracy wyniesie odpowiednio: 6 godzin, 7 minut i 30 sekund na dobę (7 godzin x 7/8) oraz 30 godzin, 37 minut i 30 sekund na tydzień (35 godzin x 7/8). Zatrudnianie tego pracownika w dotychczasowym wymiarze godzinowym, tj. po 7 godzin dziennie oraz 35 godzin na tydzień, prowadziłoby do powstania godzin ponadwymiarowych.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby w opisywanej sytuacji strony stosunku pracy dokonały zmiany umówionego wymiaru etatu na pełny, co pozwoli pracownikowi świadczyć pracę w dotychczasowym wymiarze a jednocześnie pozwoli pracodawcy uniknąć stosowania dość kłopotliwego rozliczania norm mierzonych w minutach i sekundach. Przy czym, w przypadku tego typu zmiany należy pamiętać o konieczności proporcjonalnego podwyższenia pracownikowi wynagrodzenia za pracę. 

""