19.11.2015 r.
3 min

Wejście w życie zmian w zasadach udzielania urlopu ojcowskiego

Ekspert PCKP

Skopiuj link
19.11.2015r.
3 min

Urlop ojcowski od 02.01.2016 r.

Jak wynika ze znowelizowanego art. 1823 kodeksu pracy, pracownik – ojciec wychowujący dziecko będzie miał prawo do dwóch tygodni (2 x 7 dni kalendarzowych) urlopu ojcowskiego, maksymalnie do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia lub do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.

Urlop będzie mógł być wykorzystany jednorazowo w całości lub też w dwóch częściach przy czym żadna z nich nie może być krótsza niż tydzień. Będzie udzielany na wniosek pracownika – ojca wychowującego dziecko, pracodawca nie będzie mógł pracownikowi odmówić.

Przepisy przejściowe dotyczące urlopu

Przepisy przejściowe ustawy z dnia 24.07.2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw nie obejmują swoją regulacją kwestii urlopu ojcowskiego. W art. 28 – art. 34 tejże ustawy odnajdziemy postanowienia dotyczące dodatkowego macierzyńskiego/dodatkowego na warunkach macierzyńskiego, rodzicielskiego i wychowawczego czy też obniżenia wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z urlopu wychowawczego.

Mając powyższe na uwadze warto odwołać się – posiłkowo – do orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego. W swoim wyroku z dnia 8 listopada 2006 r. (K 30/06, OTK-A 2006 nr 10, poz. 149) uznał on, iż „milczenie ustawodawcy co do reguły intertemporalnej należy uznać za przejaw jego woli bezpośredniego działania nowego prawa, chyba że przeciw jej zastosowaniu przemawiają ważne racje systemowe lub aksjologiczne”.

Praktycznie…

Jak więc należy postąpić w przypadku urlopu ojcowskiego? Wydaje się, iż w obliczu braku przepisów przejściowych należy uznać ogólną zasadę działania nowego prawa od dnia jego obowiązywania. W świetle art. 36 ustawy z dnia 24.07.2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw większość przepisów, w tym te dotyczące urlopu ojcowskiego, wchodzi w życie
z dniem 2 stycznia 2016 r.

Jeśli więc pracownik – ojciec wychowujący dziecko złoży wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego przed dniem 02.01.2016 r., absencja ta będzie przebiegała na dotychczasowych zasadach, to znaczy – do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia oraz w całości. Jeśli natomiast pracownik zawnioskuje o ten urlop po dniu 02.01.2016r., wówczas będzie miał czas na jego wykorzystanie do ukończenia przez dziecko 24 miesięcy życia oraz możliwość podziału urlopu na dwie tygodniowe części.