24.02.2016 r.
2 min

15-minutowa przerwa wliczana do czasu pracy

Ekspert PCKP

Skopiuj link
24.02.2016r.
2 min

Prawo do tej przerwy jest uwarunkowane liczbą godzin, jakie pracownik przepracował w danej dobie. Ważny jest więc w tym przypadku faktyczny czas pracy pracownika, a nie czas pracy, który wynikał z jego harmonogramu. Zatem jeśli pracownik miał w danym dniu zaplanowaną pracę poniżej 6 godzin, a w wyniku doraźnych poleceń pracodawcy wykonywał pracę w wymiarze 6 lub więcej godzin, to pracodawca został w ten sposób zobowiązany do udzielenia mu przerwy wliczanej do czasu pracy.

W szczególnych sytuacjach (pracownicy zatrudnieni w niepełnym wymiarze czasu pracy lub w systemie równoważnego czasu pracy) możliwa jest natomiast sytuacja, w której obowiązek zapewnienia przerwy nie będzie dotyczyć niektórych dni roboczych, a mianowicie tych, w których wymiar czasu pracy pracownika zostanie ustalony poniżej 6 godzin.

Cel wprowadzenia przerwy wskazuje, że czas trwania i długość przerwy powinny być pracownikowi z góry znane. Zatem sporządzając harmonogram czasu pracy, z którego wynika wykonywanie przez pracownika pracy w wymiarze co najmniej 6 godzin na dobę, pracodawca powinien rozważyć zaplanowanie w nim udzielenia przerwy. Biorąc pod uwagę potrzeby pracodawców związane z zapewnieniem ciągłości funkcjonowania zakładu w określonych godzinach, najpowszechniejsze jest w tym zakresie planowanie wykorzystywania przerw przez poszczególnych pracowników o różnych porach.

O wadze przerwy może świadczyć fakt, że naruszenie art. 134 Kodeksu pracy może być poczytane w konkretnym stanie faktycznym za wykroczenie przeciwko prawom pracownika, o którym mowa w art. 281 pkt 5 Kodeksu pracy.