Ustawa z dnia 18.01.1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz. U. z 2015 r., poz. 90) ustanawia dniami wolnymi od pracy wszystkie niedziele oraz następujące święta:
a) 1 stycznia – Nowy Rok,
b) 6 stycznia – Święto Trzech Króli,
c) pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
d) drugi dzień Wielkiej Nocy,
e) 1 maja – Święto Państwowe,
f) 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja,
g) pierwszy dzień Zielonych Świątek,
h) dzień Bożego Ciała,
i) 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
j) 1 listopada – Wszystkich Świętych,
k) 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości,
l) 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
m) 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia.
Powyższy katalog ma charakter powszechny. Wyznaczone w nim święta kościelne zapewniają wolne od pracy każdemu pracownikowi niezależnie od wyznania.
Ponadto, zgodnie z art. 42 ust. 1 ustawy z dnia 17.05.1989 r. o gwarancjach wolności sumienia i wyznania (Dz.U. z 2015 r., poz. 13), osoby należące do kościołów i innych związków wyznaniowych, których święta religijne nie ujęte w powyższym katalogu jako dni ustawowo wolne od pracy, mogą na własną prośbę uzyskać zwolnienie od pracy lub nauki na czas niezbędny do obchodzenia tych świąt, zgodnie z wymogami wyznawanej przez siebie religii. Wniosek (prośba) o udzielenie dnia wolnego w omawiane święta jest dla pracodawcy wiążący.
Zwolnienie to może być udzielone pod warunkiem jego odpracowania.
Szczegółowe zasady korzystania z omawianych zwolnień od pracy określa rozporządzenie Ministrów Pracy i Polityki Socjalnej oraz Edukacji Narodowej z dnia 11.03.1999 r. w sprawie zwolnień od pracy lub nauki osób należących do kościołów i innych związków wyznaniowych w celu obchodzenia świąt religijnych nie będących dniami ustawowo wolnymi od pracy (Dz.U. Nr 26, poz. 235). Zgodnie z § 1 tego rozporządzenia, pracownik należący do kościoła lub innego związku wyznaniowego, którego święta religijne nie są dniami ustawowo wolnymi od pracy, prośbę o udzielenie zwolnienia od pracy powinien zgłosić pracodawcy co najmniej 7 dni przed dniem zwolnienia. W takiej sytuacji, pracodawca zobligowany jest zawiadomić pracownika o warunkach odpracowania zwolnienia nie później niż 3 dni przed dniem zwolnienia. Zasada ta nie znajduje zastosowania w razie świąt religijnych przypadających w określonym dniu każdego tygodnia. W celu umożliwienia pracownikowi obchodzenia tych świąt pracodawca, na prośbę pracownika, ustala dla niego indywidualny rozkład czasu pracy, na podstawie art. 142 kodeksu pracy.
Artykuł 12 ust. 1 ustawy z dnia 20.02.1997 r. o stosunku Państwa do Kościoła Zielonoświątkowego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 41, poz. 254 ze zm.) wymienia trzy święta religijne niebędące dniami ustawowo wolnymi od pracy, w które wierni tego Kościoła mają prawo do zwolnień od pracy. Świętami tymi są:
1) Wielki Piątek;
2) Wniebowstąpienie Pańskie;
3) drugi dzień Pięćdziesiątnicy.
W każde z tych świąt pracodawca powinien udzielić pracownikowi, o którym mowa w zapytaniu dnia wolnego na powyżej przedstawionych zasadach.