Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy
W dniu 4 marca 2016 r. do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy (druk sejmowy nr 298). Dotyczy on w szczególności jednego zagadnienia, a mianowicie terminu potwierdzenia umowy o pracę w formie pisemnej. Dodatkowo proponuje się zmiany dotyczące zapoznania pracownika z treścią regulaminu pracy oraz pracowników młodocianych z wykazem prac lekkich.
Kiedy potwierdzenie umowy na piśmie?
W projekcie proponuje się następujący brzmienie art. 29 § 2 kodeksu pracy: „umowę o pracę zawiera się na piśmie. Jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca powinien przed dopuszczeniem pracownika do pracy potwierdzić pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków.”. Przesunięto więc termin pisemnego potwierdzenia warunków zatrudnienia w przypadku, gdy umowa nie została zawarta w formie pisemnej. Obecne brzmienie art. 29 § 2 kodeksu pracy przewiduje, iż potwierdzenie ustaleń co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków powinno w takiej sytuacji nastąpić najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika.
Powyższy wymóg – w przypadku uchwalenia ustawy – wiąże się także z koniecznością zmodyfikowania przepisów sankcyjnych. W świetle bowiem proponowanego art. 281 pkt 2 kodeksu pracy odpowiedzialności będzie podlegał ten, kto nie potwierdza na piśmie zawartej z pracownikiem umowy o pracę przed dopuszczeniem go do pracy.
Dodatkowo w projekcie umieszczono propozycję nowelizacja art. 1043 oraz art. 2001 kodeksu pracy. Pracodawca ma być zobowiązany do zapoznania pracownika z treścią regulaminu pracy przed dopuszczeniem go do pracy. Podobnie w przypadku pracownika młodocianego zatrudnionego do tzw. prac lekkich zapoznanie pracownika z wykazem takich prac powinno nastąpić także przed dopuszczeniem go do pracy.
Uzasadnienie projektu
Czytamy w nim m.in., iż ”projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy ma na celu ograniczenie skali zjawiska zatrudniania pracowników bez uprzedniego zawarcia z nimi umowy o pracę na piśmie lub bez uprzedniego potwierdzenia im na piśmie podstawowych warunków zatrudnienia i tym samym zwiększenie ochrony praw pracowników oraz zapobieganie nielegalnemu zatrudnieniu”. Taka zmiana umożliwi inspektorom pracy stwierdzanie nielegalnego zatrudniania pracowników w każdym przypadku, gdy w razie kontroli okaże się, że praca w ramach stosunku pracy jest wykonywana przez osoby, z którymi uprzednio nie zawarto pisemnych umów o pracę ani którym uprzednio nie wydano pisemnego potwierdzenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków.
Zmiany natomiast dotyczące momentu zapoznania się pracownika z prawem wewnątrzzakładowym mają charakter porządkowy. Aktualnie bowiem pracowników zapoznaje się z regulaminem lub wykazem prac lekkich przed rozpoczęciem przez nich pracy. Proponuje się zastąpić w tych przepisach pojęcie „rozpoczęcie pracy” pojęciem „dopuszczenie do pracy” i tym samym zapewnić spójność tych dwóch przepisów z pozostałymi.
Podsumowując
W dniu 8 marca 2016 r. projekt skierowano do I czytania na posiedzeniu Sejmu. Zgodnie z rozwiązaniami wynikającymi z projektu ustawa miałaby wejść w życie po upływie 6 tygodni od dnia ogłoszenia (art. 2 projektu).