O badaniach kontrolnych…
W świetle art. 229 § 2 kodeksu pracy w przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. Jest to jedno z trzech – obok wstępnych i okresowych – profilaktycznych badań pracowniczych. Celem jest ustalenie zdatności pracownika do pracy na swoim stanowisku pracy po okresie choroby. Jak uznał Sąd Najwyższy w swoim orzeczeniu z dnia 23.09.2004 r. (sygn. akt I PK 541/03), „odmowa poddania się kontrolnym badaniom lekarskim po długotrwałej chorobie uzasadnia niedopuszczenie pracownika do pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia, gdy wyłączną przyczyną tej odmowy są okoliczności leżące po stronie pracownika”.
Skierowanie na badanie lekarskie
W związku z nowelizacją m.in. art. 229 kodeksu pracy obowiązującą od 01.04.2015 r. oraz wprowadzeniem sytuacji, w których nowo zatrudnionego pracownika nie trzeba poddawać wstępnym badaniom lekarskim, zmodyfikowano również zasady dotyczące samych skierowań na badania lekarskie. Zgodnie z art. 229 § 4a wstępne, okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadza się na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę. Szczegóły oraz treść skierowania na badania lekarskie odnajdziemy w rozporządzeniu MZiOS z dnia 30.05.1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami (…).
W nowym stanie prawnym
Jak wynika z § 4 ust. 2 pkt 4 przywołanego rozporządzenia, w skierowaniu wystawionym przez pracodawcę dodatkowo powinien znaleźć się opis warunków pracy uwzględniający informacje o występowaniu na stanowisku lub stanowiskach pracy, czynników niebezpiecznych, szkodliwych dla zdrowia lub czynników uciążliwych i innych wynikających ze sposobu wykonywania pracy, z podaniem wielkości narażenia oraz aktualnych wyników badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, wykonanych na tych stanowiskach.
Wzór skierowania na badania lekarskie stanowi załącznik nr 3a do rozporządzenia.
Ile skierowań?
W rozporządzeniu MZiOS z 30.05.1996 r. ustawodawca wskazuje, iż badanie profilaktyczne przeprowadza się na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę. Jako rodzaje badań profilaktycznych określa w art. 229 kodeksu pracy: wstępne, okresowe i kontrolne. Z § 4 ust. 2 rozporządzenia wynika natomiast, iż skierowanie jest wydawane w dwóch egzemplarzach, z których jeden otrzymuje osoba kierowana na badania.
Pomimo iż powód kontrolnych badań lekarskich jest nieco inny niż pozostałych badań profilaktycznych (stan chorobowy), ustawodawca nie wyłącza tych badań z katalogu i nakazuje jednoznacznie wydać skierowanie w dwóch egzemplarzach, w tym jeden – dla pracownika.