Warto tutaj podkreślić, że powyższe uprawnienie do pobrania wynagrodzenia ma charakter fakultatywny, tzn. iż podatnik może, ale nie musi z niego skorzystać. Ponadto warunkiem skorzystania z tego przywileju jest dokonanie wpłaty pobranego podatku w terminie.
W art. 28 § 3 pkt 1 Ordynacji podatkowej ustawodawca umocował Ministra Finansów do określenia szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia płatników i inkasentów pobierających podatki na rzecz budżetu państwa, w relacji do kwoty pobranych podatków, oraz trybu pobrania wynagrodzenia. Z treści § 1 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2002 r. w sprawie wynagrodzenia płatników i inkasentów pobierających podatki na rzecz budżetu państwa (Dz. U. Nr 240, poz. 2065) wynika, że płatnikom i inkasentom przysługuje wynagrodzenie z tytułu terminowego wpłacania podatków, wynoszące 0,3% kwoty podatków pobranych przez płatników na rzecz budżetu państwa.
W przepisach rozporządzenia określono również, iż kwota należnego wynagrodzenia jest potrącana z kwoty podatków pobranych przez płatników lub inkasentów. Nie wskazano jednak, że musi to nastąpić w miesiącu, w którym został wpłacony podatek. Dlatego też należy uznać, że to płatnik decyduje czy wynagrodzenie pobiera miesięcznie, kwartalnie czy też raz do roku.