01.06.2016 r.
2 min

Czy płatnik ma obowiązek pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób prowadzących działalność gospodarczą w tym samym zakresie co dokonane zlecenie?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
01.06.2016r.
2 min

Zgodnie z definicją działalności gospodarczej zawartej w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową:

  • wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  • polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  • polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z kolei, jak wynika z treści art. 13 pkt 6 ustawy, za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników,  a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej.

Mając na uwadze powyższe uznać należy, iż w przypadku zatrudnienia osób, o których mowa w art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uzyskane przez te osoby wynagrodzenie będzie stanowić przychód z działalności wykonywanej osobiście, a nie przychód z działalności gospodarczej, od którego płatnik ma obowiązek pobrać zaliczkę na podatek dochodowy.