01.09.2016 r.
2 min

Zatrudnienie rodzica a składki na ubezpieczenie społeczne

Ekspert PCKP

Skopiuj link
01.09.2016r.
2 min

Otóż pracownikiem zatrudnionym na podstawie umowy o pracę może być wyłącznie rodzic, który nie pozostaje z prowadzącym działalność we wspólnym gospodarstwie domowym. Do rodzica zatrudnionego na podstawie umowy o pracę stosuje się wówczas przepisy Kodeksu pracy, a zatem rodzic – pracownik ma prawo do urlopu, ochrony prawnej i innych przywilejów wynikających z kodeksu pracy.

Natomiast jeżeli matka lub ojciec pozostają z prowadzącym działalność we wspólnym gospodarstwie domowym to art. 8 ust. 11 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych traktuje ich jako osoby współpracujące z przedsiębiorcą. Oznacza to, że składki na ubezpieczenia społeczne nie są odprowadzane w takiej wysokości jak za pracownika, tylko według podobnych zasad, jak u osób prowadzących działalność. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne nie stanowi faktyczny przychód (wynagrodzenie), lecz kwota zadeklarowana nie niższa niż 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Należy podkreślić, że osoba współpracująca nie ma prawa do tzw. preferencyjnych składek ZUS, które opłaca początkujący przedsiębiorca przez pierwsze dwa lata działalności. Oznacza to, że jeśli na przykład dziecko zakłada działalność to ma prawo do niższych składek na ZUS, natomiast jego rodzice – jako osoby współpracujące – już nie. Ponadto odmiennie niż u pracowników ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne, natomiast płatnikiem wszystkich składek w odniesieniu do osoby współpracującej jest osoba prowadząca działalność. Płatnik składek finansuje też w całości wszystkie składki.

Rodzic – emeryt.

Jeśli rodzic jest osobą współpracującą z przedsiębiorcą i ma ustalone prawo do emerytury oraz osiągnął wiek emerytalny to nie trzeba za niego odprowadzać składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Natomiast w przypadku emerytów, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, wszystkie ubezpieczenia są obowiązkowe, zaś w przypadku emerytów, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego, emerytura może zostać zmniejszona lub zawieszona ze względu na uzyskiwany przychód.