09.09.2016 r.
4 min

Za niewykorzystaną część urlopu ojcowskiego ekwiwalent nie przysługuje

Ekspert PCKP

Skopiuj link
09.09.2016r.
4 min

Zgodnie z art. 1823 kodeksu pracy (dalej: KP), pracownik – ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze do 2 tygodni, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia. Urlop ten może być wykorzystany jednorazowo albo w dwóch częściach, z których żadna nie może być krótsza niż tydzień.

Przepisy prawa pracy nie przewidują obowiązku wykorzystania urlopu ojcowskiego w okresie tego stosunku pracy, który trwał w dniu urodzenia się dziecka. Tym samym, uprawniony do niego ojciec może wykorzystać tenże urlop w trakcie jednego, bądź kolejno następujących po sobie stosunków pracy z różnymi pracodawcami.

Możliwa jest również sytuacja, gdy pracownik wykorzysta pierwszą część urlopu u jednego pracodawcy, a drugą część u kolejnego pracodawcy. Ważne jest jednak, aby obydwie części urlopu ojcowskiego zostały wykorzystane przed ukończeniem przez dziecko 24-go miesiąca życia. Przepisy prawa pracy nie przewidują bowiem możliwości otrzymania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop ojcowski lub jego część.

W związku z tym, w przypadku przedstawionym w zapytaniu, pracownik nie musi wykorzystywać obydwu części urlopu ojcowskiego u jednego pracodawcy. Niewykorzystana część urlopu ojcowskiego nie przepadnie w dniu ustania stosunku pracy z danym pracodawcą, lecz będzie mogła zostać wykorzystana u następnego pracodawcy.

Urlop ojcowski jest udzielany na pisemny wniosek pracownika – ojca wychowującego dziecko, składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.

Sposób liczenia 7-dniowego terminu przewidzianego na złożenie wniosku o udzielenie urlopu ojcowskiego ustalamy na zasadach art. 111 kodeksu cywilnego w zw. z art. 300 kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem, termin oznaczony w dniach kończy się z upływem ostatniego dnia. Jeżeli początkiem terminu oznaczonego w dniach jest pewne zdarzenie (np. złożenie wniosku), to dnia wystąpienia tego zdarzenia nie uwzględnia się przy obliczaniu terminu.

Natomiast moment, w którym upływa 24 miesiąc życia dziecka ustalamy na zasadach art. 112 kodeksu cywilnego w zw. z art. 300 kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem, termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było – w ostatnim dniu tego miesiąca. Jednakże przy obliczaniu wieku osoby fizycznej termin upływa z początkiem ostatniego dnia, czyli o północy tego dnia.

Tym samym, mając na uwadze datę urodzenia dziecka, o którym mowa w zapytaniu, wniosek o udzielenie drugiej części urlopu powinien zostać złożony najpóźniej 2 stycznia 2018 r., co pozwoli na wykorzystanie urlopu przed datą drugich urodzin dziecka.

Zobacz również: Graniczny termin złożenia wniosku o udzielenie urlopu ojcowskiego

""