05.10.2016 r.
4 min

Czy pracodawca może kontrolować komputer pracownika?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
05.10.2016r.
4 min

Przepisy prawa

Kodeks pracy nie odnosi się do prawa pracodawcy kontrolowania służbowego komputera pracownika. Jedynie art. 111 k.p. pośrednio wyznacza jego granicę. Przepis ten stanowi bowiem, iż pracodawca jest obowiązany szanować godność i inne dobra osobiste pracownika. Dobrem osobistym jest m.in. prawo do prywatności, tajemnica korespondencji.

Prawo pracodawcy do kontrolowania służbowego komputera pracownika została bardzo lapidarnie uregulowane w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. z 1998 roku, Nr 148, poz. 973 z póź. zm.), zwanego dalej rozporządzeniem. Zgodnie z  pkt 10 e załącznika do rozporządzenia, bez wiedzy pracownika nie można dokonywać kontroli jakościowej i ilościowej jego pracy.

Zasady kontroli

Z pkt 10 e załącznika do rozporządzenia jednoznacznie wynika obowiązek pracodawcy poinformowania pracownika o przysługującym pracodawcy prawie kontrolowania służbowych komputerów. Pracownik ma bowiem dysponować wiedzą, iż pracodawca może monitorować komputer na którym świadczy on pracę. Przepisy nie wskazują jednak formy w jakiej powinna zostać przekazana ta informacja. Może to zatem nastąpić poprzez zamieszczenie stosownego postanowienia np. w regulaminie pracy, w układzie zbiorowym pracy.

Kontrola nie może mieć charakteru abstrakcyjnego. Zgodnie z pkt 10 e załącznika do rozporządzenia powinna ona mieć charakter jakościowej i ilościowej kontroli świadczonej przez pracownika pracy. W trakcie kontroli pracodawca powinien zatem oceniać sposób wykonywania pracy przez pracownika korzystającego z komputera służbowego – zarówno pod względem jakości tej pracy, jak i jej ilości.

Ponadto dokonując kontroli służbowego komputera pracodawca musi pamiętać o obowiązku poszanowania dóbr osobistych. Jest to kwestia niezwykle delikatna, wymagająca ze strony pracodawcy dużo rozwagi oraz ostrożności. Naruszenie dóbr osobistych może bowiem skutkować pociągnięciem go przez pracownika do odpowiedzialności cywilnej. W związku z czym, na przykład, kontrolując mailową skrzynkę służbową pracodawca musi pamiętać, iż ma prawo przeczytać maile służbowe, ale nie może zapoznać się z treścią znajdujących się na tej skrzynce maili prywatnych. Pracodawca nie może również zapoznać się z wiadomościami znajdującymi się na prywatnej skrzynce mailowej pracownika, mimo, że korespondencja ta była odbierana na komputerze służbowym.

W doktrynie wskazuje się także, iż monitoring pracownika nie może mieć charakteru stałego. Może on być podejmowany jedynie w przypadku zaistnienia uzasadnionego podejrzenia naruszenia przez pracownika jego obowiązków. Pracodawca może zatem kontrolować komputer służbowy pracownika jedynie w przypadku gdy zaistnieją okoliczności uzasadniające tą kontrolę.

Podsumowanie

Pracodawca wykonując prawo kontroli służbowego komputera pracownika nie może wykonywać tego prawa w sposób pełni swobodny. Musi bowiem pamiętać, iż pracownik powinien dysponować wiedzą o możliwości skontrolowania jego komputera przez pracodawcę. Pracodawca powinien także mieć na względzie, iż prawo kontroli może być realizowane jedynie w przypadku zaistnienia uzasadnionego podejrzenia naruszenia przez pracownika jego obowiązków i być wykonywane z poszanowaniem dóbr osobistych pracownika, w celu sprawdzenia ilości oraz jakości świadczonej pracy.