Pracownica może wydłużyć okres opieki nad dzieckiem po zakończeniu korzystania z urlopu macierzyńskiego składając wniosek o udzielenie urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Stosownie bowiem do dyspozycji art. 163 § 3 k.p. na wniosek pracownicy udziela się jej urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim; dotyczy to także pracownika-ojca wychowującego dziecko, który korzysta z urlopu macierzyńskiego.
Z cytowanego przepisu wynika, iż z przedmiotowego uprawnienia może skorzystać także pracownik-ojciec wychowujący dziecko, który korzysta z urlopu macierzyńskiego.
Wniosek z art. 163 § 3 k.p. można również złożyć w związku z zakończeniem korzystania z urlopu rodzicielskiego. Dotyczy to zarówno sytuacji gdy kobieta w ramach jednego wniosku występowała o udzielenie jej bezpośrednio po urlopie macierzyńskim urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze (tzw. roczny urlop macierzyński), jak również przypadku gdy wnioski o oba urlopy składane były osobno.
Pracodawca nie może odmówić uwzględnienia wniosku o udzielenie urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po zakończeniu korzystania z urlopu macierzyńskiego. Jak zauważył bowiem Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 20 sierpnia 2001 roku, „pracodawca nie jest związany wnioskiem pracownika zawierającym propozycję terminu udzielenia urlopu, jest jednak związany takim wnioskiem, gdy pochodzi on od pracownicy, która urodziła lub ma urodzić dziecko i w związku z tym chciałaby przedłużyć czas sprawowania nad nim pełnej, osobistej opieki” (zob. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 20 sierpnia 2001 roku, sygn. akt I PKN 590/00).
Urlop wypoczynkowy bezpośrednio po urlopie macierzyńskim udzielany jest na wniosek pracownicy. Ze względów dowodowych zaleca się, aby został on złożony w formie pisemnej. Wniosek powinien zostać złożony przed rozpoczęciem korzystania z urlopu wypoczynkowego, w terminie umożliwiającym pracodawcy zapoznanie się z jego treścią oraz jego akceptację.
Wniosek o urlop wypoczynkowy obejmować może zarówno bieżący, jak i zaległy urlop wypoczynkowy. Nie może on obejmować urlopu należnego w przyszłości, gdyż pracownik nie nabył jeszcze do niego prawa. Z art. 153 § 2 k.p. wynika bowiem, iż prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym.
Powyższe prowadzi do wniosku, iż w grudniu 2016 roku może Pani złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy bezpośrednio po rocznym urlopie macierzyńskim, obejmujący urlop wypoczynkowy za rok 2015 i za rok 2016. Jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, aby w styczniu 2017 roku, jeszcze przed zakończenie korzystania z rocznego urlopu macierzyńskiego, rozszerzyła Pani wcześniej złożony wniosek o urlop wypoczynkowy za 2017 rok.