04.11.2016 r.
2 min

Wniosek do ZUS o ustalenie tytułu do ubezpieczeń

Ekspert PCKP

Skopiuj link
04.11.2016r.
2 min

W związku z wprowadzonym ust. 2c do art. 9 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych z dnia 13 października 1998 r. (t.j. Dz. u. z 2016 r. poz. 963), ustawodawca od początku 2016 roku umożliwił płatnikowi wystąpienie do ZUS z wnioskiem o ustalenie prawidłowego schematu podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym ubezpieczonych.

Zgodnie z art. 34 ust 6 powołanej ustawy ZUS na wniosek płatnika składek może zweryfikować prawidłowość wykazanych przez niego składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, o stanie faktycznym zostanie poinformowany zarówno płatnik składek, jak i ubezpieczony.

Płatnik składek w wystosowanym wniosku będzie obowiązany umieścić niezbędne informacje dotyczące zarówno ubezpieczonego, jak i płatnika w postaci identyfikatorów (PESEL, NIP) oraz okresu rozliczeniowego, którego wniosek dotyczy. W przypadku ubezpieczonych niezbędne, w celu rozstrzygnięcia zbiegów, mogą okazać się również informacje dotyczące wyboru lub zmiany obowiązkowego tytułu do ubezpieczeń, zasad wypłaty wynagrodzenia (kwotowe, godzinowe, akordowe, prowizyjne) oraz pobranych zasiłkach  z ubezpieczenia społecznego.

Wniosek o ustalenie tytułu do ubezpieczeń jest dostępny na stronach internetowych ZUS, ale jego wzór nie jest on obligatoryjny. Każdy z płatników składek może wystosować własny wzór wniosku.

ZUS udzieli odpowiedzi w trybie administracyjnym, po uprzednim złożeniu dokumentów rozliczeniowych za dany miesiąc przez wszystkich płatników składek, łącznie z wnioskodawcą.

Informacje zawarte w odpowiedzi na wniosek, będą aktualne jedynie na dzień jej sporządzenia.