23.11.2016 r.
2 min

Komu przysługuje zasiłek, a komu wynagrodzenie za czas choroby?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
23.11.2016r.
2 min

Na podstawie art. 92 Kodeksu pracy, pracownik w ciągu roku kalendarzowego przez 33 dni niezdolności do pracy spowodowanej chorobą lub odosobnieniem w związku z choroba zakaźną zachowuje prawo do wynagrodzenia. Pracownik, który ukończył 50 rok życia, w kolejnych latach począwszy od roku kalendarzowego następującego po roku, w którym ukończył 50 lat, prawo do wynagrodzenia za czas choroby zachowa przez  14 dni. Zasady te dotyczą również osób wykonujących pracę nakładczą oraz odbywających służbę zastępczą.

Pozostali ubezpieczeni nie mają prawa do wynagrodzenia, w związku z czym od pierwszego dnia niezdolności do pracy nabywają prawo do zasiłku.

Należy pamiętać, iż prawo do wypłaty zarówno wynagrodzenia za czas choroby, jak i zasiłku będzie przysługiwało osobom posiadającym odpowiedni okres wyczekiwania, tzn. odpowiedni okres ubezpieczenia chorobowego, który dla ubezpieczonych obowiązkowo wynosi co najmniej 30 dni, a dla ubezpieczonych dobrowolnie – 90 dni. Osoby, które udokumentują co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia z wyłączeniem urlopów bezpłatnych i wychowawczych, nabędą prawo do wynagrodzenia za czas choroby lub zasiłku bez okresu wyczekiwania.

Art. 92 Kodeksu pracy nie będzie miał zastosowania w stosunku do ubezpieczonych, których niezdolność do pracy powstała w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Takie osoby  od pierwszego dnia nabędą prawo do zasiłku, który przysługuje z ubezpieczenia wypadkowego. Nie będą musiały posiadać wymaganego okresu wyczekiwania, bowiem prawo do zasiłku uzyskają bez względu na okres podlegania ubezpieczeniu wypadkowemu.

Podstawa prawna:

  • art. 92 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2016 poz.1666),
  • art. 4 ust.1 oraz ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz. U. z 2016r. poz. 372),
  • art. 8 ust.1 i 2 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu  wypadków przy pracy i chorób zawodowych (t.j. Dz.U. z 2015r. poz. 1242 ze zm.).