30.11.2016 r.
4 min

Czy ulegną zmianie terminy na wniesienie odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
30.11.2016r.
4 min

21 dni

W obecnym stanie prawnym Kodeks pracy przewiduje różne terminy na wniesienie przez pracownika odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę, odwołania od rozwiązania umowy bez wypowiedzenia, żądania nawiązania umowy o pracę. Zgodnie z art. 264 § 1 k.p. odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę pracownik wnosi do sądu pracy w ciągu 7 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę. Natomiast z art. 264 § 2 i 3 k.p. wynika, iż żądanie przywrócenia do pracy lub odszkodowania wnosi się do sądu pracy w ciągu 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia lub od dnia wygaśnięcia umowy o pracę, a żądanie nawiązania umowy o pracę w terminie 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o odmowie przyjęcia do pracy.

Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców przewiduje zmianę dyspozycji art. 264 k.p. poprzez ujednolicenie i wydłużenie terminów do wniesienia przez pracownika odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę, odwołania od rozwiązania umowy bez wypowiedzenia, żądania nawiązania umowy o pracę. W myśl projektu pracownik będzie mógł skorzystać z w/w środków prawnych w terminie 21 dni.

Uzasadnienie projektu zmian

Z uzasadnienia projektu wynika, iż celem zmian „jest zwiększenie zaufania przedsiębiorców i pracowników do prawa oraz ochrona sytuacji prawnej pracownika”. Wskazuje się również, iż zróżnicowanie terminów na skorzystanie przez pracowników ze środków ochrony prawnej nie ma żadnego uzasadnienia i skutkuje popełnianiem przez pracowników pomyłek, których skutki są dla nich bardzo dotkliwe. Ponadto w opinii autorów projektu dotychczas obowiązujące terminy są zbyt krótkie i uniemożliwiają prawidłowe sformułowanie pozwu.

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy

Należy zauważyć, iż w dniu 28 kwietnia 2016 roku do Sejmu RP trafił projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy. Przewiduje on, iż pracownik ma mieć możliwość wniesienia środków prawnych, o których mowa w art. 264 k.p., w terminie 30 dni.

Autorzy tego projektu podnoszą, iż aktualnie obowiązujące terminy na skorzystanie przez pracowników ze środków prawnych określonych w art. 264 k.p. są zbyt krótkie i krzywdzące dla pracowników. Ponadto wskazywano, iż zmiana ma na celu dostosowanie obowiązujących przepisów do aktualnych realiów procesowych.

Podsumowanie

Zgodzić się należy z autorami  projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców, iż brak jednolitości terminów na wniesienie środków prawnych przewidzianych w art. 264 k.p. jest wynikiem wielu pomyłek i błędów pracowników. Jednakże argument, iż terminy te są zbyt krótkie i ograniczają możliwość dochodzenia przez pracowników swoich praw, nie wydaje się w pełni trafny. W postepowaniu cywilnym standardem są bowiem terminy 7-dniowe i 14–dniowe. Uczestnicy tych postępowań bardzo często nie są reprezentowani przez profesjonalnych pełnomocników i muszą sami podejmować w/w terminach bardzo skomplikowane czynności procesowe, np. wniesienie apelacji od wyroku, wniesienie sprzeciwu od wyroku zaocznego. Powstaje również wątpliwość, czy pracownicy będą potrafili wykorzystać wydłużone terminy w celu przygotowania się w sposób właściwy do postępowania sądowego.

Radca Prawny

Dominika Zarzycka-Dudek

[email protected]

 

Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta

[email protected]