07.12.2016 r.
7 min

Prawo do urlopu wypoczynkowego nauczyciela

Ekspert PCKP

Skopiuj link
07.12.2016r.
7 min

Nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego

Stosownie do dyspozycji art. 65 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 roku Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2016 roku, poz. 1379), zwanej dalej Kartą Nauczyciela, nauczyciel zatrudniony w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, uzyskuje prawo do pierwszego urlopu w ostatnim dniu poprzedzającym ferie szkolne, a prawo do drugiego i dalszych urlopów – w każdym następnym roku kalendarzowym.

Z przepisu wynika, iż nauczyciel zatrudniony w placówce feryjnej nabywa prawo do pierwszego urlopu wypoczynkowego w ostatnim dniu poprzedzającym ferie szkolne. Tym samym nauczyciel, którego stosunek pracy uległ rozwiązaniu w trakcie trwania semestru, nie nabywa prawa do urlopu wypoczynkowego
i prawa do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop.

Prawo do urlopu wypoczynkowego w kolejnych latach nauczyciel zatrudniony w placówce feryjnej nabywa z dniem 1 stycznia danego roku.

Do nauczyciela zatrudnionego w placówce nieferyjnej zastosowanie ma art. 153 § 1, 2 k.p. Uzyskuje on zatem prawo do urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę po raz pierwszy, z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Prawo do kolejnych urlopów nauczyciel nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym z dniem 1 stycznia.

Wymiar urlopu wypoczynkowego

Nauczycielowi zatrudnionemu w placówce feryjnej przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii szkolnych i w czasie ich trwania (art. 64 ust. 1 Karty Nauczyciela). Może on jednak zostać zobowiązany przez dyrektora do wykonywania w czasie ferii, przez łącznie nie więcej niż 7 dni, następujących czynności:

  1. przeprowadzania egzaminów,
  2. prac związanych z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego roku szkolnego,
  3. opracowywania szkolnego zestawu programów oraz uczestniczenia w doskonaleniu zawodowym w określonej formie (art. 64 ust. 2 Karty Nauczyciela).

W ramach przysługującego wymiaru urlopu wypoczynkowego nauczyciel zatrudniony w placówce feryjnej ma prawo do nieprzerwanego co najmniej czterotygodniowego urlopu wypoczynkowego (art. 64 ust. 1 Karty Nauczyciela).

Do urlopu wypoczynkowego nauczycieli placówek feryjnych nie mają zastosowania przepisy Kodeksu pracy o urlopie wypoczynkowym, z wyjątkiem przepisów o zaokrąglaniu nieprzepracowanych miesięcy i wynikających z wyliczeń dni urlopu, tj. art. 1552a k.p. i 1553 k.p. Oznacza to, iż wymiar urlopu wypoczynkowego nauczyciela zatrudnionego w placówce feryjnej jest niezależny od wymiaru jego etatu i nie jest planowany w planie urlopów. Nauczycielowi takiemu nie przysługuje urlop na żądanie.

Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy nie przewidziano ferii szkolnych, urlop wypoczynkowy przysługuje w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów (art. 64 ust. 3 Karty Nauczyciela). Do przysługującego nauczycielowi zatrudnionemu w placówce feryjnej urlopu wypoczynkowego zastosowanie mają przepisy Kodeksu Pracy.

Należy zauważyć, iż nauczycielowi zatrudnionemu w placówce feryjnej urlop wypoczynkowy udzielany jest w dniach kalendarzowych. Natomiast nauczycielowi zatrudnionemu w placówce nieferyjnej w dniach roboczych.

Urlop proporcjonalny

W myśl art. 64 ust. 5 zd. 1 Karty Nauczyciela nauczyciel zatrudniony przez cały okres trwania zajęć w danym roku szkolnym w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze i na zasadach określonych w art. 64 ust. 1 Karty Nauczyciela, tj. w pełnym wymiarze. Jednakże z uchwały Sądu Najwyższego z dnia 10 maja 2006 roku, sygn. akt III PZP 3/06, wynika, iż w przypadku rozwiązania stosunku pracy z takim nauczycielem w czasie roku szkolnego wymiar przysługującego mu urlopu ustala się w oparciu  o art. 1551 k.p., statuujący zasadę proporcjonalnego wymiaru urlopu wypoczynkowego.

Nauczyciel zatrudniony w placówce feryjnej na okres krótszy niż 10 miesięcy ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do określonego w umowie okresu prowadzenia zajęć (art. 64 ust. 5 zd. 1 Karty Nauczyciela). Prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do przepracowanego okresu przysługuje także nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której nie są przewidziane ferie szkolne, w przypadku nawiązania lub ustania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego (art. 64 ust. 5a Karty Nauczyciela).

Urlop uzupełniający

Szczególnym uprawnieniem przysługującym nauczycielowi zatrudnionemu w placówce feryjnej jest urlop uzupełniający (art. 66 ust. 5 Karty Nauczyciela). Nauczyciel ma do niego prawo w przypadku niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu:

  • niezdolności do pracy wywołanej chorobą lub odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną,
  • urlopu macierzyńskiego,
  • urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,
  • urlopu ojcowskiego,
  • urlopu rodzicielskiego,
  • odbywania ćwiczeń wojskowych albo krótkotrwałego przeszkolenia wojskowego.

Urlop uzupełniający przysługuje w wymiarze do 8 tygodni. Stanowi on różnicę pomiędzy 8 tygodniami, a okresem wykorzystanego urlopu wypoczynkowego.

Urlop uzupełniający w ciągu roku szkolnego przysługuje również dyrektorowi i wicedyrektorowi szkoły. Ma to miejsce, w sytuacji gdy na polecenie lub za zgodą organu prowadzącego szkołę dyrektor lub wicedyrektor szkoły nie wykorzystał urlopu wypoczynkowego w czasie ferii szkolnych z powodu wykonywania zadań zleconych przez ten organ lub prowadzenia w szkole inwestycji albo kapitalnych remontów.


Radca Prawny

Dominika Zarzycka-Dudek

[email protected]

 

Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta

[email protected]