Prawo do przerwy
Art. 187 k.p. przyznaje pracownicy prawo do przerw w pracy na karmienie dziecka piersią. Przerwy wliczane są do czasu pracy i przysługuje za nie wynagrodzenie. Zgodnie z § 5 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. z 1996 r., nr 62, poz. 289 z późn. zm.) przy ustalaniu wynagrodzenia za okres zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy pracownicy karmiącej dziecko piersią stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop.
Przerwy na karmienie udzielane są na wniosek pracownicy. Równocześnie powinna ona złożyć oświadczenie, że karmi dziecko piersią.
Przepisy nie wprowadzają dodatkowych ograniczeń w korzystaniu przez pracownicę z przedmiotowego uprawnienia. W szczególności nie uzależnią możliwości skorzystania z przerw na karmienie od wieku dziecka lub potwierdzenia faktu karmienia dziecka za pomocą zaświadczenia lekarskiego. Tym samym nie będzie miało podstaw prawnych żądanie pracodawcy przedstawienia zaświadczenia lekarskiego, którego treść potwierdzałaby karmienia dziecka piersią.
Przepis art. 187 k.p. stanowi, że przerwa w pracy przysługuje pracownicy karmiącej dziecko piersią, lecz nie wymaga, aby to było jej dziecko. Tym samym przerwa na karmienie przysługuje również w przypadku, gdy pracownica karmi piersią nie swoje dziecko.
Liczba i czas trwania przerw
Ustawodawca liczbę przerw na karmienie dziecka piersią uzależnił od dobowego wymiaru czasu pracy pracownicy. Natomiast ich długość została uwarunkowana liczbą dzieci karmionych piersią.
Przerwy na karmienie nie przysługują pracownicy zatrudnionej przez czas krótszy niż 4 godziny dziennie. Jeżeli dobowy wymiar czasu pracy jest dłuższy niż 4 godziny, ale nie przekracza 6 godzin, pracownicy przysługuje jedna przerwa. Natomiast pracownicy pracującej więcej niż 6 godzin dziennie przysługują dwie przerwy.
Jeżeli pracownica karmi piersią tylko jedno dziecko, to długość każdej przerwy wynosi 30 minut. Jednakże w przypadku gdy pracownica karmi piersią więcej niż jedno dziecko, ma ona prawo do przerw w pracy w wymiarze 45 minut każda.
Sposób wykorzystania przerw
Kodeks pracy nie określa sposobu, w jaki pracownica może korzystać z przerw na karmienie dziecka piersią. Z dyspozycji art. 187 § 1 k.p. wynika jedynie, iż na wniosek pracownicy przerwy na karmienie mogą zostać udzielane łącznie.
Przerwy mogą być wykorzystane zarówno w trakcie pracy, jak i w ten sposób, że pracownica zaczyna pracę później lub wcześniej kończy.
Pracodawca określając sposób korzystania z przerw na karmienie piersią winien mieć na względzie wniosek pracownicy.
Radca Prawny
Dominika Zarzycka-Dudek
[email protected]
Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta