26.01.2017 r.
4 min

Dni na poszukiwanie pracy

Ekspert PCKP

Skopiuj link
26.01.2017r.
4 min

Kiedy przysługuje zwolnienie?

Z dyspozycji art. 37 § 1 k.p. wynika, iż prawo do dni na poszukiwanie pracy przysługuje wyłącznie pracownikowi. Ustawodawca nie przyznał takiego uprawnienia osobom świadczącym usługi na podstawie umowy cywilnoprawnej, np. umowy zlecenia lub umowy o świadczenie usług.

Warunkiem skorzystania z uprawnienia jest także rozwiązanie stosunku pracy przez pracodawcę w drodze wypowiedzenia, przy czym okres wypowiedzenia pracownika nie może być krótszy niż dwa tygodnie. Prawo do dni wolnych na poszukiwania pracy nie przysługuje zatem pracownikowi, który sam wypowiedział umowę o pracę, a także którego stosunek pracy uległ rozwiązaniu w drodze porozumienia stron lub upływu czasu, na jaki umowa została zawarta, albo oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia. Nie może z niego również skorzystać pracownik, którego okres wypowiedzenia jest krótszy niż dwa tygodnie.

Wymiar zwolnienia

Wymiar zwolnienia Kodeks pracy uzależnia od przysługującego pracownikowi okresu wypowiedzenia. Jeżeli pracownik ma prawo do okresu wypowiedzenia wynoszącego dwa tygodnie lub jeden miesiąc, zwolnienie przysługuje w wymiarze 2 dni roboczych. Natomiast wymiar zwolnienia przysługującego pracownikowi uprawnionemu do trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia ulega podwyższeniu do 3 dni roboczych. Dni na poszukiwanie pracy w wymiarze 3 dni roboczych przysługuje również w przypadku, gdy pracownikowi skrócono trzymiesięczny okres wypowiedzenia na podstawie
art. 361 § 1 k.p. (art. 37 § 1 k.p.).

Dni na poszukiwanie pracy nie muszą być wykorzystane łącznie.

Wykorzystanie zwolnienia

Celem dni na poszukiwanie pracy jest podjęcie przez pracownika działań zmierzających do znalezienia nowej pracy, w szczególności uczestnictwo w rozmowach kwalifikacyjnych. W związku z tym zwolnienie nie należy się, jeżeli pracownik nie ma zamiaru podjęcia nowej pracy, a także gdy chciałby je wykorzystać w innym celu. Jednakże pracodawca nie może żądać od pracownika przedstawienia dokumentów wskazujących na sposób korzystania ze zwolnienia, np. zaświadczenia o uczestnictwie w rozmowach kwalifikacyjnych.

Dni na poszukiwanie pracy przysługują wyłącznie w okresie wypowiedzenia. Pracownik, który w tym czasie nie skorzystał z tego prawa, nie może po rozwiązaniu umowy domagać się ekwiwalentu za niewykorzystane dni na poszukiwanie pracy.

Zwolnienie udzielane jest wyłącznie na wniosek pracownika. Pracodawca nie może zatem samodzielnie podjąć decyzji o skorzystaniu przez pracownika z przedmiotowego uprawnienia oraz o terminie jego wykorzystania.

Wynagrodzenie

Wynagrodzenie za dni na poszukiwanie pracy ustalane jest na zasadach określonych w § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. z 1996 r., nr 62, poz. 289 z późn. zm.). Z przepisu wynika, iż przy ustalaniu wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop, przy czym składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy.

Radca Prawny

Dominika Zarzycka-Dudek

[email protected]

 

Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta

[email protected]