10.02.2017 r.
3 min

Czy ekwiwalent pieniężny można wypłacić w czasie trwania stosunku pracy?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
10.02.2017r.
3 min

Odpowiedź:

Zasadą jest, iż pracownik powinien wykorzystać przysługujący mu urlop wypoczynkowy w naturze. Jedynie w przypadku braku możliwości wykorzystania urlopu wypoczynkowego w naturze z uwagi na rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy pracownikowi może zostać wypłacony ekwiwalent pieniężny. Stosownie bowiem do dyspozycji art. 171 § 1 k.p., w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny.

Prawo do ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy powstaje i staje się wymagalne w dacie rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy (zob. postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 5 grudnia 1996 r., sygn. akt I PKN 34/96). Kodeks pracy nie przewiduje możliwości wypłacenia pracownikowi ekwiwalentu pieniężnego w zamian za urlop wypoczynkowy w innym przypadku niż rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy, tj. w czasie trwania stosunku pracy. Nie jest to możliwe nawet w przypadku wystąpienia przez pracownika z takim żądaniem. Takie działanie byłoby niezgodne z prawem.

Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy niewykorzystany w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy należy się zarówno za urlop bieżący, jak i zaległy. Prawo do niego jest niezależne od rodzaju umowy o pracę, na podstawie której pracownik był zatrudniony, jak i długości okresu zatrudnienia. Nie ma na niego wpływu także tryb, w jakim nastąpiło rozwiązanie umowy o pracę lub jej wygaśnięcie, a także przyczyna niewykorzystania przez pracownika urlopu wypoczynkowego. Jego realizacja nie jest uzależniona od rozliczenia się pracownika z pracodawcą z powierzonego mu mienia.

Z powyższego jednoznacznie wynika, iż nie powinniście Państwo uwzględniać wniosku pracownika o wypłatę ekwiwalentu pieniężnego w czasie trwania stosunku pracy. Prawo pracownika do ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy powstaje i jest ściśle związane z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy.

Radca Prawny

Dominika Zarzycka-Dudek

[email protected]

 

Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta

[email protected]